Nieruchomości

Dzięki deweloperom w 2021 r. powstanie najwięcej mieszkań od epoki Gierka

W listopadzie oddano do użytku ponad 24 tys. mieszkań. Oznacza to, że nowe mieszkanie oddawano średnio co 107 sekund. To jeden z najwyższych miesięcznych wyników w historii. Jednocześnie cały rok zakończymy z wynikiem ok. 230 tys. oddanych mieszkań. Będzie to najlepszy wynik od dekady Gierka.

Listopadowa produkcja budowlano-montażowa była jednym z największych zaskoczeń gospodarczych ostatniego czasu. Polska gospodarka pokazała pazur. W październiku produkcja wzrosła o 4,2% r/r. W listopadzie wystrzeliła aż o 12,7% r/r.

Ile w tym roku powstało w Polsce mieszkań?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w okresie od styczeń-listopad, oddano do użytkowania 208,4 tys. mieszkań. To średnio 19 tys. mieszkań miesięcznie. Oznacza to wzrost o 5,3% r/r. W samym listopadzie było to 24 108 mieszkań. Nowe mieszkania powstają coraz szybciej. W listopadzie oddawano nowe mieszkanie średnio co 107 sekund. Ostatnio lepszy wynik zanotowaliśmy w grudniu 2008 roku. Już niemal pewne, że w bieżącym roku powstanie w Polsce około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań — twierdzą eksperci HRE Investment. Jak twierdzą eksperci think tanku, kluczowa tutaj była rola deweloperów.

Dokonania deweloperów są tutaj kluczowe. Oddali oni bowiem do użytkowania prawie 16,2 tys. mieszkań. To najwyższy wynik w historii — o 34% lepszy niż przed miesiącem i o 19% lepszy niż w listopadzie ubiegłego roku — komentują w raporcie.

Liczbę oddanych przez deweloperów mieszkań w listopadzie w ciągu ostatnich 16 lat prezentuje poniższy wykres autorstwa HRE Investment. Tegoroczny rezultat jest 4-krotnie lepszy niż w wynik z 2006 roku.

Liczba oddanych mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów w listopadzie

Do końca listopada deweloperzy przekazali do eksploatacji 125,6 tys. mieszkań. To o 2,0% mniej niż w analogicznym okresie 2020 r. Więcej przekazali za to inwestorzy indywidualni – 78,6 tys. mieszkań, tj. 18,8% więcej. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 4 187 mieszkań (3 580 przed rokiem).

Porównując tegoroczne dane do poprzednich lat, możemy przypuszczać, że grudzień będzie dla mieszkalnictwa jeszcze lepszy. Szykuje się więc najlepszy miesięczny wynik w tym wieku. Tymczasem prognozowane 230 tys. mieszkań ma być najlepszym wynikiem od dekady Gierka. Do rekordu wszechczasów jednak daleko. W 1978 roku wzniesiono 284 tys. mieszkań.

Mieszkania oddane do użytku według miesięcy w latach 2017-21

Coraz więcej budów

Jak informuje GUS, w okresie styczeń-listopad 2021 r. rozpoczęto budowę 260,1 tys. mieszkań. To o 25,8% więcej niż przed rokiem. Sami deweloperzy rozpoczęli budowę 153,7 tys. mieszkań, co jest wynikiem aż o 29,8% lepszym niż w zeszłym roku. Z kolei inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 101,4 tys. mieszkań (o 19,0% więcej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,1% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 4 994 mieszkań (wobec 3 167 w roku poprzednim).

Ile buduje się nowe mieszkanie?

Liczba mieszkań będących w budowie przez deweloperów jest rekordowa. Szacunki HRE Investment sugerują, że deweloperzy są obecnie w trakcie wznoszenia niemal 255 tys. nowych mieszkań. To o 25% więcej niż przed rokiem. Trzeba pamiętać, że rekordowe liczby oddanych mieszkań są zasługą decyzji podejmowanych znacznie wcześniej. Przeciętny blok mieszkalny buduje się bowiem w Polsce dwa lata.
Mieszkania pozostające w budowie przez deweloperów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker