Polska

Polska 9. największym na świecie eksporterem zabawek

Jesteśmy wśród liderów eksportu artykułów kupowanych w okresie świątecznym. Jednym z hitów eksportowych są zabawki. Jesteśmy 9. największym eksporterem zabawek na świecie.

Święta są okresem wzmożonych zakupów. Kupujemy nie tylko prezenty, ale także szereg artykułów związanych ze świętami, takich jak lampki czy choinki. Okazuje się, że nasz kraj jest jednym z największych eksporterów tych produktów na całym świecie.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny, Polska jest 9. światowym eksporterem zabawek klasycznych. W swoim najnowszym Tygodniku Ekonomicznym informują oni, że posiadamy 1,7% udziału w globalnym handlu tą grupą towarów. Światowym liderem są Chiny. Wśród unijnych krajów wyprzedzają nas jedynie 3 państwa. Są to Czechy, Niemcy i Holandia.

Zobacz też: Polski eksport bije kolejne rekordy

W Polsce wciąż produkowane są zabawki, m.in. zestawy i zabawki konstrukcyjne (np. klocki), modele redukcyjne (kopie rzeczywistych obiektów), pluszaki, układanki (z drewna i innych materiałów), samochodziki i podobne zabawki poruszane pedałami oraz lalki. Warto jednak zaznaczyć, że na polski eksport składają się nie tylko polskie zabawki, a także te, które są importowane z innych krajów, a następnie reeksportowana do innych państw.

W 2020 roku mieliśmy rekordowy eksport zabawek

Pandemia była dobrym czasem dla polskiej eksporterów zabawek klasycznych. Jak podaje GUS, w 2020 roku wysłaliśmy za granicę zabawki o wartości 807,8 mln euro. To wynik aż o 118,3 mln euro (tj. 17,2%) większy niż w 2019. W stosunku do 2015 roku oznacza to aż dwukrotne przebicie!

W 2021 roku z pewnością pobijemy poprzedni rekord, ponieważ w ciągu tylko 10 miesięcy tego roku wartość sprzedaży wyniosła już 764,5 mln euro. To aż o 26,7% więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Jak zaznaczają ekonomiści PIE, w dobie wszechobecnej elektroniki, komputerów, tabletów i smartfonów wynik ten należy uznać za spory sukces.

Polski eksport zabawek trafia głównie do UE

W okresie styczeń-październik 2021 r. polskie zabawki dotarły do 138 państw świata, ale to UE odpowiadała aż za 87% całej sprzedaży. Największym odbiorcą z udziałem 39,5% były Niemcy. Następne pozycje zajęły Czechy (10,8%), Węgry (5,9%), Francja (4,4%), Austria (4,3%) oraz Włochy, Hiszpania i Belgia. Największym odbiorcą spoza UE było USA (4,5%).

Polska jest także jednym z największych unijnych eksporterów towarów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Liderem jest Holandia, ale jak zaznaczają ekonomiści banku PKO, dużą rolę może grać tutaj reeksport produktów z Chin.
Eksport towarów świątecznych
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker