Uncategorized

W 2021 roku wydobycie węgla na świecie osiągnęło rekordowy poziom!

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w 2021 roku odnotowano rekordowe wydobycie surowca, a produkcja energii z węgla wzrosła o 9%. Co więcej, szacuje się, że wydobycie węgla na świecie będzie wzrastać również w przyszłym roku. 

Rekordowe wydobycie węgla na świecie

Powrót do węgla w tym roku wywołany był odbiciem gospodarczym po spowolnieniu w okresie pandemii. Na zwiększający się popyt miało wpływ zapotrzebowanie na energię w krajach azjatyckich, głównie w Chinach i Indiach. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost wydobycia surowca były rosnące ceny gazu.

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Niemczech – już piąta firma ogłosiła bankructwo

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE, powiedział:

Węgiel jest największym pojedynczym źródłem globalnej emisji dwutlenku węgla, a tegoroczny historycznie wysoki poziom produkcji energii z węgla jest niepokojącym sygnałem. Pokazuje jak daleko brakuje do zmniejszenia emisji do zera netto.

Co ciekawe, do energii z węgla wracają także Niemcy. Szacuje się, że za 40% energii wyprodukowanej przez Niemcy w 2021 roku odpowiada węgiel i energia atomowa.

Zobacz także: Niemiecki miks elektroenergetyczny to w dużej mierze gaz, węgiel i wiatr

Odnawialne źródła energii niewystarczające

Rekordowe wydobycie węgla na świecie przekłada się na rekordowo wysoką produkcję energii z węgla. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wezwała rządy do natychmiastowych działań mających na celu ograniczenie emisji. W raporcie stwierdzono, że globalna produkcja energii z węgla wzrośnie o ok. 9% w 2021 roku, do rekordowego poziomu 10 350 terawatogodzin.

Do wzrostu konsumpcji węgla przyczyniły się również wysokie ceny gazu w Europie. Według prognoz MAE całkowity popyt na węgiel wzrośnie o 6% w 2021 r. do nieco ponad 8 miliardów ton. Globalne trendy węglowe będą w przyszłości kształtowane przez Chiny i Indie. Kraje te odpowiadają za dwie trzecie światowego zużycia węgla. Energia pozyskiwana z OZE jest niewystarczająca dla większości gospodarek, dlatego państwa wspomagają się paliwami kopalnymi. ​​Rekordowy popyt na węgiel w energetyce był wywołany ożywieniem gospodarczym po pandemii, ale Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że jego wydobycie osiągnie najwyższy poziom w historii w 2022 roku, a następnie, wraz ze spadkiem popytu, ustabilizuje się.

Polecane artykuły

Back to top button