Uncategorized

W 2021 roku wydobycie węgla na świecie osiągnęło rekordowy poziom!

Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w 2021 roku odnotowano rekordowe wydobycie surowca, a produkcja energii z węgla wzrosła o 9%. Co więcej, szacuje się, że wydobycie węgla na świecie będzie wzrastać również w przyszłym roku. 

Rekordowe wydobycie węgla na świecie

Powrót do węgla w tym roku wywołany był odbiciem gospodarczym po spowolnieniu w okresie pandemii. Na zwiększający się popyt miało wpływ zapotrzebowanie na energię w krajach azjatyckich, głównie w Chinach i Indiach. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost wydobycia surowca były rosnące ceny gazu.

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Niemczech – już piąta firma ogłosiła bankructwo

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE, powiedział:

Węgiel jest największym pojedynczym źródłem globalnej emisji dwutlenku węgla, a tegoroczny historycznie wysoki poziom produkcji energii z węgla jest niepokojącym sygnałem. Pokazuje jak daleko brakuje do zmniejszenia emisji do zera netto.

Co ciekawe, do energii z węgla wracają także Niemcy. Szacuje się, że za 40% energii wyprodukowanej przez Niemcy w 2021 roku odpowiada węgiel i energia atomowa.

Zobacz także: Niemiecki miks elektroenergetyczny to w dużej mierze gaz, węgiel i wiatr

Odnawialne źródła energii niewystarczające

Rekordowe wydobycie węgla na świecie przekłada się na rekordowo wysoką produkcję energii z węgla. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wezwała rządy do natychmiastowych działań mających na celu ograniczenie emisji. W raporcie stwierdzono, że globalna produkcja energii z węgla wzrośnie o ok. 9% w 2021 roku, do rekordowego poziomu 10 350 terawatogodzin.

Do wzrostu konsumpcji węgla przyczyniły się również wysokie ceny gazu w Europie. Według prognoz MAE całkowity popyt na węgiel wzrośnie o 6% w 2021 r. do nieco ponad 8 miliardów ton. Globalne trendy węglowe będą w przyszłości kształtowane przez Chiny i Indie. Kraje te odpowiadają za dwie trzecie światowego zużycia węgla. Energia pozyskiwana z OZE jest niewystarczająca dla większości gospodarek, dlatego państwa wspomagają się paliwami kopalnymi. ​​Rekordowy popyt na węgiel w energetyce był wywołany ożywieniem gospodarczym po pandemii, ale Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że jego wydobycie osiągnie najwyższy poziom w historii w 2022 roku, a następnie, wraz ze spadkiem popytu, ustabilizuje się.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker