Polska

Elektrownia gazowa w Ostrołęce z zabezpieczonym finansowaniem

PKN ORLEN i Energa intensyfikują wspólne działania, aby zrealizować umowę inwestycyjną dotyczącą bloku gazowego w Ostrołęce, którą zawarły z PGNiG w grudniu 2020 r. W podpisanym pomiędzy spółkami z Grupy ORLEN porozumieniu określono podział przypadającej na nie puli udziałów w spółce celowej, uzgodniono potencjalne rozwiązania nakierowane na finansowanie projektu i gwarantujące realizację inwestycji. Dzięki temu elektrownia gazowa w Ostrołęce ma obecnie zapewnione zabezpieczenie finansowe. To kolejny krok na drodze do realizacji strategii PKN ORLEN do 2030 r. zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.

Elektrownia gazowa w Ostrołęce z zabezpieczonym finansowaniem

W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Docelowo, zgodnie z umową inwestycyjną, Energa i PKN ORLEN łącznie będą w niej posiadać większościowy udział na poziomie 51 proc., a pozostałe 49 proc. przypadnie na PGNiG. Podpisane właśnie porozumienie pomiędzy spółkami z Grupy ORLEN przewiduje, że Energa obejmie 50 proc. udziałów plus jeden udział, a PKN ORLEN pozostałą część przysługującego im pakietu udziałów w CCGT Ostrołęka sp. z o.o. 

W podpisanym właśnie porozumieniu spółki z Grupy ORLEN zabezpieczyły finansowanie inwestycji w Ostrołęce. Ustalono, że w przypadku, gdyby pojawiło się ryzyko naruszenia przez Energa wymogów z wiążących umów finansowych, PKN ORLEN udzieli Energa finansowania do kwoty nie wyższej niż 1,55 mld zł. Dodatkowo zabezpieczono ciągłość w realizacji budowy bloku gazowego w Ostrołęce w przypadku, gdyby nie spełniły się na czas przesłanki z umowy inwestycyjnej dotyczące przystąpienia PGNiG do inwestycji. W takim przypadku spółki z Grupy ORLEN wyprzedzająco uzgodniły, że pakiet udziałów przypadający PGNiG wraz z powiązanymi z nim obowiązkami obejmie PKN ORLEN.

Jasny podział obowiązków i gwarancje finansowe to ważny krok w kierunku budowy w Ostrołęce elektrowni gazowej. Trzeba pamiętać, że aktualne prognozy krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną jednoznacznie wskazują na systematyczny wzrost zużycia w kolejnych latach. Zanim odnawialne źródła energii osiągną w Polsce optymalny stopień rozwoju, niezbędne są źródła stabilne i elastyczne, a zarazem niskoemisyjne – takie właśnie jak planowana elektrownia CCGT w Ostrołęce. Gaz ziemny ma dwukrotnie niższą od węgla kamiennego emisyjność, co w sytuacji szybko rosnących cen uprawnień do emisji CO2, ma coraz większe znaczenie – komentuje dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego

Zgodnie z porozumieniem, to Energa będzie sprawować nadzór nad spółką CCGT Ostrołęka sp. z o.o. jako spółką zależną i wchodzącą w skład grupy kapitałowej Energa. Będzie ona odpowiedzialna m.in. za prowadzenie czynności administracyjnych, nadzór merytoryczny i organizacyjny oraz wszelkie ustalenia z PGNIG poza tymi, dotyczącymi finansowania realizowanego projektu.

Zobacz także: Skomplikowana sytuacja w polskiej energetyce

Strategiczne plany rozwoju niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii

Zaangażowanie PKN ORLEN w budowę elektrowni gazowej wpisuje się w strategiczne plany rozwoju niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Dlatego w maju 2020 r., koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej. Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu 2020 r., a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG. Trójstronna umowa pomiędzy PKN ORLEN, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. W styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która zrealizuje projekt, a w kwietniu 2021 r. zgodę na realizację wspólnej inwestycji z PGNiG wyraził UOKiK.

Energetyka jądrowa stymuluje gospodarkę i zwiększa zatrudnienie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker