Uncategorized

Światowa gospodarka osiągnie wartość 100 bilionów dolarów w 2022 roku!

Światowa gospodarka ma osiągnąć pułap 100 bilionów dolarów w przyszłym roku. Na podstawie raportu brytyjskiej firmy CEBR, w najbliższych latach szykują się również zmiany w rankingu największych gospodarek. 

Prognozowane zmiany w odniesieniu do gospodarek

Według raportu wyprzedzenie USA zajmie Chinom nieco więcej czasu, niż zakładano. Według brytyjskiej firmy konsultingowej CEBR Chiny staną się nominalnie numerem jeden w 2030 roku. Oczekuje się również, że Indie wyprzedzą Francję w przyszłym roku, a Wielką Brytanię rok później. Ponadto Niemcy mogą już w 2033 roku wyprzedzić Japonię pod względem wyników gospodarczych. Obecnie cztery kraje (Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy) wytwarzają więcej niż 50% światowej produkcji gospodarczej według PKB w ujęciu nominalnym. PKB USA jest wyższy niż łączny PKB 170 krajów. Polska zajęła w rankingu 23 miejsce.

Tabela 1. Top 10 krajów według PKB w 2021 roku. 

Źródło: Visualcapitalist

Zobacz także: Światowa populacja zmniejszy się pierwszy raz od kilkuset lat!

Światowa gospodarka – coraz większy udział Azji

Według prognoz CEBR w ciągu najbliższej dekady będzie rósł udział krajów azjatyckich, kosztem Europy. Dotychczas niedościgniony lider, a więc Stany Zjednoczone mogą pochwalić się PKB wynoszącym prawie 23 biliony dolarów, co stanowi ok. 25% światowej gospodarki. Do gospodarki kraju wnoszą najwięcej branże finansowe, ubezpieczeniowe i nieruchomości (4,7 bln USD). Chiny znajdują się na drugim miejscu pod względem nominalnym, a za ich PKB odpowiada głównie produkcja stali, elektroniki i robotyki. W Europie niezmiennie dominują Niemcy, które eksportują około 20% światowych pojazdów silnikowych. W 2019 roku handel stanowił 90% PKB kraju.

Źródło: Visualcapitalist

Zobacz także: Za wzrost światowego majątku odpowiadają głównie Chiny i USA

Światowa gospodarka w przyszłości zależeć będzie w dużej mierze od kondycji krajów azjatyckich. Warto pamiętać, że PKB nie jest wskaźnikiem idealnym, gdyż nie mierzy poziomu dobrobytu w państwie. Wiceprzewodniczący Cebr Douglas McWilliams komentując opublikowane prognozy, powiedział, że największym wyzwaniem na najbliższe lata jest zapanowanie nad rosnącą inflacją, która w USA osiągnęła obecnie 6,8%. Dodał, że jeśli to nie nastąpi, świat musi przygotować się na recesję w 2023 lub 2024 roku.

Polecane artykuły

Back to top button