Uncategorized

Światowa gospodarka osiągnie wartość 100 bilionów dolarów w 2022 roku!

Światowa gospodarka ma osiągnąć pułap 100 bilionów dolarów w przyszłym roku. Na podstawie raportu brytyjskiej firmy CEBR, w najbliższych latach szykują się również zmiany w rankingu największych gospodarek. 

Prognozowane zmiany w odniesieniu do gospodarek

Według raportu wyprzedzenie USA zajmie Chinom nieco więcej czasu, niż zakładano. Według brytyjskiej firmy konsultingowej CEBR Chiny staną się nominalnie numerem jeden w 2030 roku. Oczekuje się również, że Indie wyprzedzą Francję w przyszłym roku, a Wielką Brytanię rok później. Ponadto Niemcy mogą już w 2033 roku wyprzedzić Japonię pod względem wyników gospodarczych. Obecnie cztery kraje (Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy) wytwarzają więcej niż 50% światowej produkcji gospodarczej według PKB w ujęciu nominalnym. PKB USA jest wyższy niż łączny PKB 170 krajów. Polska zajęła w rankingu 23 miejsce.

Tabela 1. Top 10 krajów według PKB w 2021 roku. 

Źródło: Visualcapitalist

Zobacz także: Światowa populacja zmniejszy się pierwszy raz od kilkuset lat!

Światowa gospodarka – coraz większy udział Azji

Według prognoz CEBR w ciągu najbliższej dekady będzie rósł udział krajów azjatyckich, kosztem Europy. Dotychczas niedościgniony lider, a więc Stany Zjednoczone mogą pochwalić się PKB wynoszącym prawie 23 biliony dolarów, co stanowi ok. 25% światowej gospodarki. Do gospodarki kraju wnoszą najwięcej branże finansowe, ubezpieczeniowe i nieruchomości (4,7 bln USD). Chiny znajdują się na drugim miejscu pod względem nominalnym, a za ich PKB odpowiada głównie produkcja stali, elektroniki i robotyki. W Europie niezmiennie dominują Niemcy, które eksportują około 20% światowych pojazdów silnikowych. W 2019 roku handel stanowił 90% PKB kraju.

Źródło: Visualcapitalist

Zobacz także: Za wzrost światowego majątku odpowiadają głównie Chiny i USA

Światowa gospodarka w przyszłości zależeć będzie w dużej mierze od kondycji krajów azjatyckich. Warto pamiętać, że PKB nie jest wskaźnikiem idealnym, gdyż nie mierzy poziomu dobrobytu w państwie. Wiceprzewodniczący Cebr Douglas McWilliams komentując opublikowane prognozy, powiedział, że największym wyzwaniem na najbliższe lata jest zapanowanie nad rosnącą inflacją, która w USA osiągnęła obecnie 6,8%. Dodał, że jeśli to nie nastąpi, świat musi przygotować się na recesję w 2023 lub 2024 roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker