GospodarkaNews

Rekordowa sprzedaż w okresie świątecznym w USA

Jak informuje magazyn U.S. News & World Report, sprzedaż w okresie świątecznym w USA wzrosła rok do roku o 8,5 proc. Ostatni raz w tak szybkim tempie rosła ona 17 lat temu. Amerykańscy konsumenci tak tłumnie ruszyli na zakupy ze względu na specyficzny przebieg zeszłorocznych świąt, inflację i zastoje w łańcuchach dostaw w Stanach Zjednoczonych.

Rekordowa sprzedaż w okresie świątecznym w USA

Jak donosi magazyn U.S. News & World Report, amerykańscy przedsiębiorcy w tym roku spodziewali się wyjątkowo dobrego sezonu świątecznego. Jak wynika z danych opublikowanych przez Mastercard SpendingPulse, nie mylili się oni. Sprzedaż w okresie świątecznym (od 1 listopada do 24 grudnia) w USA wzrosła o 8,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i aż o 10,7 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Choć warto zaznaczyć, że analitycy z Mastercard SpendingPulse spodziewali się wzrostu sprzedaży rok do roku o 8,8 proc.

Zobacz także: Na święta w Wielkiej Brytanii braknie wszystkiego, również alkoholu

Rekordowa sprzedaż w okresie świątecznym w USA wynika głównie ze znacznego wzrostu popytu na odzież biżuterię i elektronikę. W analizowanym okresie sprzedaż dóbr ze wspomnianych kategorii wzrosła kolejno o 47 proc., 32 proc. i 16 proc. Co interesujące sprzedaż internetowa rosła nawet szybciej niż ta detaliczna. W 2021 roku była ona większa o 11 proc. niż w 2020 roku i o 61 proc. niż w 2019 roku. Wynika to głównie z wybuchu pandemii, która przyczyniła się do tymczasowego zamknięcia wielu sklepów działających stacjonarnie. Wpłynęło to na zmianę preferencji amerykańskich konsumentów. Wielu z nich uznało, że zakupy internetowe są równie dobre, a nawet lepsze od tych robionych stacjonarnie. 

Dlaczego Amerykanie tak tłumnie ruszyli na zakupy?

Tak wysoka sprzedaż w okresie świątecznym w USA została spowodowana wieloma czynnikami. Analitycy wskazują, że na pewno jednym z nich był przebieg zeszłorocznych świąt, które ze względu na obostrzenia w wielu rodzinach odbyły się w znacznie mniejszym gronie albo w ogóle się nie odbyły. Z tego powodu w tym roku Amerykanie postanowili „odrobić” zeszłoroczne święta i wydać znacznie więcej w analizowanym okresie. 

Zobacz także: Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku!

Co warto zaznaczyć, równie mocno do wzrostu sprzedaży w okresie świątecznym w USA przyczyniła się inflacja. Ta za oceanem rozpędza się coraz bardziej. W październiku wynosiła 6,2% r/r, a w listopadzie osiągnęła 6,8% r/r. Tak wysokiego odczytu nie widzieliśmy od 1982 roku, czyli od czasu kryzysu naftowego. Opisywany wzrost cen spowodował, że wielu Amerykanów postanowiło zrobić zakupy, zanim wszystko jeszcze bardziej podrożeje. 

Dodatkowo Amerykanie woleli zrobić zakupy w okresie świątecznym, ze względu na zastoje w łańcuchach dostaw. Ostatnimi czasy większość magazynów USA jest całkowicie przeciążona, a klienci muszą czekać na swoje paczki tygodniami. Sytuacja ta wynika głównie z niedostatecznej liczby kierowców ciężarówek i wagonów kolejowych, które mogłyby przewozić towary. Wielu mieszkańców USA obawiało się, że zastoje te będą jeszcze większe, dlatego postanowiło zakupić potrzebne im dobra najszybciej jak się da. 

Zobacz także: USA: Szał zakupowy wywołuje rekordowe zastoje w magazynach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker