Uncategorized

10 najgorszych klęsk żywiołowych tego roku kosztowało świat 170 mld dol.

Jak wynika z nowego badania, koszt powodzi, które nawiedziły Europę w lipcu to aż 43 mld dol. Czyni to z nich drugą najdroższą klęskę żywiołową w tym roku. Pod tym względem ustępują one jedynie huraganowi Ida, który uderzył w tym roku w USA. 10 z najbardziej niszczycielskich klęsk żywiołowych w tym roku spowodowało łącznie 170 mld dol. szkód.

Klęski żywiołowe są dla światowej gospodarki coraz większym wyzwaniem. Według nowego raportu „Counting the cost 2021. A year of climate breakdown„, tylko 10 najgorszych klęsk żywiołowych w tym roku spowodowało na świecie aż 170 mld dol. szkód.

Huragan Ida: 65 mld dol.

Najgorszym zjawiskiem okazał się Huragan Ida, który na przełomie sierpnia i września uderzył w USA. Był to 5. najsilniejszy huragan, który dotarł do lądu w historii Stanów Zjednoczonych. W stanie Luizjana milion ludzi zostało bez prądu. Były rejony, gdzie zniszczeniu uległo 75% domów, a tysiące ludzi zmuszono do przeprowadzki. Ida spowodowała również gwałtowne powodzie w wielu stanach północno-wschodnich, w tym w Delaware, Pensylwanii, New Jersey i Nowym Jorku. Łącznie zginęło z tego powodu 95 osób. Szkody spowodowane przez huragan Ida wyniosły 65 mld dol.

Powodzie w Europie: 43 mld dol.

Drugim najbardziej kosztownym kataklizmem okazały się lipcowe powodzie w Europie. W dniach 12-15 lipca, Europę nawiedziły ekstremalne opadu deszczu. Szczególnie dotknęły one Niemcy, Belgię, Holandię i Luksemburg. niektóre regiony wokół w Niemczech doświadczyły ponad 90 mm opadów dziennie. Powstałe powodzie zabiły co najmniej 240 osób i spowodowały rozległe szkody. Autorzy raportu szacują, że lipcowe powodzie w Europie spowodowały 43 mld dol. strat.

Fala mrozów w Teksasie: 23 mld dol.

W lutym w Stany Zjednoczone uderzyła fala mrozów, które dotknęły 150 mln osób. Najgorzej było w Teksasie, gdzie mrozy spowodowały przerwy w dostępie do prądu. Bez elektryczności zostało 5 mln osób. Mrozy zabiły 215 osób, choć wskazuje się, że w mogło to być nawet 3 razy więcej. Straty oceniono na 23 mld dol., ale Według niektórych szacunków łączny wpływ ekonomiczny może wynieść nawet 200 miliardów dolarów.

Powódź w Henan (Chiny): 17,6 mld dol.

Czwartą najdroższą klęską żywiołową były powodzie w chińskiej prowincji Henan. Zginęły 302 osoby, a ponad milion musiało zostać przeniesionych. Setki tysięcy osób straciło swoje domy. W Zhengzhou (stolica regionu) w ciągu trzech dni spadło 617,1 mm deszczu. To mniej więcej tyle, co spada zwykle w ciągu całego roku (640,8 mm). Deszcze zalał metro. Szacunki wskazują, że powódź spowodowała 17,6 mld dol. strat.

10 najgorszych klęsk żywiołowych kosztowało w tym roku 170 mld dol.

Poza opisanymi zdarzeniami, w czołówce znalazło się jeszcze 6 klęsk żywiołowych o stratach wynoszących ponad 1 mld dol. Piąte miejsce zajęły powodzie w Kanadzie, które kosztowały 7,5 mld dol. Szóstą pozycję zajęły mrozy we Francji, których straty wyceniono na 5,6 mld dol. Siódme miejsce przypadło Cyklonowi Yaas, który uderzył w Indie i Bangladesz powodując szkody w wysokości 3 mld do. Ósme miejsce przypadło powodziom w Australii, które kosztowały 2,1 mld dol. Następną pozycję zajął Tajfun In-fa, który uderzył w Azję Wschodnią. Koszty wyniosły 2 mld dol. Na 10 miejscu znalazł się Cyklon Tauktae, który po uderzeniu w Indie, Sri Lanke i Malediwy, spowodował straty rzędu 1,5 mld dol.

Klęski żywiołowe kosztują coraz więcej

Według raportu, powołując się na ubezpieczyciela Aon Plc, w tym roku będzie to szósty raz, kiedy klęski żywiołowe na świecie kosztują ponad 100 miliardów dolarów. Wszystkie sześć z tych lat minęło od 2011 roku.

Autorzy raportu oszacowali szkody na podstawie strat ubezpieczonych, co oznacza, że ​​rzeczywiste koszty tych katastrof będą prawdopodobnie jeszcze wyższe. Obliczenia są zwykle droższe w bogatszych krajach ze względu na wyższe wartości nieruchomości i ubezpieczenia, podczas gdy niektóre z najbardziej śmiertelnych zdarzeń pogodowych w tym roku dotknęły biedniejsze hrabstwa, które w niewielkim stopniu przyczyniły się do globalnego ocieplenia.

Zobacz też: Zmiany klimatyczne uderzą najmocniej w biedne kraje

Sudan Południowy nawiedziły powodzie, które zmusiły prawie milion ludzi do opuszczenia swoich domów, podczas gdy Afrykę Wschodnią spustoszyła susza. To podkreśla niesprawiedliwość kryzysu klimatycznego, którego przyczyną są emisje bogatych państw, a skutki dosięgają najmocniej tych ubogich.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker