GospodarkaNews

Depenalizacja marihuany zmniejsza nierówności rasowe [BADANIE]

Wyniki badania wskazują, że wprowadzona w wielu stanach USA depenalizacja marihuany zmniejszyła nierówności rasowe. Doprowadziła ona do tego, że wskaźnik aresztowań dorosłych czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych spadł bardziej niż ten białych.

W Stanach Zjednoczonych nadal istnieją nierówności rasowe

Jak stwierdza magazyn Forbes, w Stanach Zjednoczonych nadal istnieją spore nierówności rasowe. Według jego redaktorów najłatwiej zauważyć to analizując wskaźniki aresztowań pomiędzy ludźmi różniącymi się kolorem skóry. W 2020 roku Afroamerykanie stanowili 24 proc. aresztowanych za posiadania narkotyków w USA, mimo że ich społeczność stanowi jedynie 13 proc. całej populacji Stanów Zjednoczonych.

Amerykańscy badacze postanowili sprawdzić, czy takim nierównościom da się zaradzić dekryminalizując posiadanie narkotyków. Zdecydowali się oni na sprawdzenie, w jaki sposób depenalizacja marihuany w 11 stanach w USA, wpłynęła na tamtejsze wskaźniki aresztowań, a następnie zestawili uzyskane wyniki z danymi z innych stanów, w których takie prawo nie zostało uchwalone.

Zobacz także: Legalizacja marihuany w Niemczech – dodatkowe miliardy w budżecie?

Depenalizacja marihuany pomogła czarnoskórym i białym

Z analiz badaczy wynika, że po pierwsze depenalizacja marihuany pomogła wielu ludziom, niezależnie od ich koloru skóry, uniknąć aresztowania. Dane naukowców wskazują, że wskaźniki aresztowań za posiadanie marihuany spadły po dekryminalizacji marihuany w 11 stanach o ponad 70 proc. wśród dorosłych i o ponad 40 proc. wśród młodzieży.

Jednak, jak zaznaczają autorzy badania, depenalizacja marihuany szczególnie pomogła czarnoskórej społeczności w USA. Różnica pomiędzy wskaźnikiem aresztowań dorosłych czarnoskórych, a białych spadła o ponad 17 proc! Choć nie znaleziono żadnych dowodów na to, że opisane prawo doprowadza do zmniejszenia nierówności rasowych wśród amerykańskiej młodzieży. Jak piszą sami badacze:

Dekryminalizacja marihuany wydaje się szczególnie korzystna dla czarnoskórych, którzy najbardziej cierpieli z powodu negatywnych konsekwencji kar kryminalnych.

Co ciekawe, naukowcy nie znaleźli żadnego związku pomiędzy legalizacją marihuany a poziomem różnic rasowych. Choć, jak stwierdzają sami naukowcy, wynika to najpewniej z faktu, że większość stanów zaczęła legalizować wspomnianą używkę po 2016 roku. Z kolei okres analizy w badaniu zakończył się w 2019 roku.

Zobacz także: Majątek Afroamerykanów wzrośnie o 40%. Wystarczy jedna decyzja Bidena

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker