Gospodarka

Najwięcej w UE oszczędzają Niemcy i Holendrzy. Najmniej Polacy i Grecy

Polskie gospodarstwa domowe oszczędzają bardzo mało. W I kwartale tego roku stopa oszczędności Polaków była najmniejsza w całej UE, a w drugim mniej oszczędzali jedynie Grecy. Największymi oszczędzającymi są za to Niemcy i Holendrzy.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat), średnia stopa oszczędności gospodarstw domowych w UE wyniosła w II kwartale tego roku 18,1%. Jest ona obecnie na znacznie wyższym poziomie niż przed pandemią. W 2019 roku wynosiła ona ok. 12%. W 2020 roku wzrosła do 25,9% w II kwartale.

Stało się tak z trzech powodów. Pierwszym są pieniądze wpompowane przez rządy w gospodarki Europy. Drugim jest strach. Ludzie, bojąc się o jutro, postanowili wydawać mniej, ponieważ w ten sposób zaoszczędziliby pieniądze na czarną godzinę. Trzecim powodem jest mniejsza dostępność usług. Z powodu pandemicznych ograniczeń. Nie mogąc wydać pieniędzy na wakacje czy wizytę w restauracji zaczęli kupować więcej dóbr lub oszczędzać.

Najwięcej oszczędzają Niemcy i Holendrzy, najmniej Polacy i Grecy

Najwyższy wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych odnotowano w Niemczech i Holandii. Wyniósł on tam kolejno 24,2% i 23,3%. Następne miejsca zajęła Irlandia i Szwecja. Z kolei najmniejsze oszczędności czynią Grecy i Polacy. Tylko w tych dwóch krajach wyniosła ona mniej niż 5%. W I kwartale tego roku to Polacy mieli najniższe oszczędności w całej UE. Warto jednak zaznaczyć, że Eurostat nie posiada danych dla kilku biedniejszych państw takich jak Rumunia, Bułgaria czy Węgry.

Stopa oszczędności gospodarstw domowych w UE

Mniejsze oszczędności biedniejszych narodów są dość naturalne, ale ich wysokość jest i tak mniejsza niż wskazywałoby na to nasze bogactwo. Przed wstąpieniem do UE, oszczędności gospodarstw domowych w Polsce były relatywnie (w stosunku do PKB per capita) duże. Po 2005 są one poniżej linii trendu wyznaczanej przez inne społeczeństwa. Ma to swoje wady i zalety. Zaletą jest szybszy wzrost gospodarczy i większy popyt wewnętrzny. Niekwestionowaną wadą będzie za to mało oszczędności (bezpieczeństwo finansowe) czy mniejsza skłonność do inwestycji. Stopę oszczędności prezentują poniższe wykresy autorstwa Krzysztofa Kutwy.

Oszczędności Polaków na tle UE

Zobacz też: Nie warto oszczędzać i mieć zapasowe środki, tak sądzi co dziesiąty Polak

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker