Uncategorized

Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

Wartość niektórych spółek Big Tech przekroczyła PKB niejednego rozwiniętego państwa. W związku z wysokimi wycenami rośnie obawa o coraz większe wpływy poszczególnych firm. Wartość rynkowa Apple jest większa niż Microsoftu, Meta czy Amazona.

GAFAM triumfuje kolejny rok z rzędu – wartość rynkowa Apple wzrasta

Spółki GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft) zyskują na wartości nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również politycznym. Jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w mijającym roku wycena niektórych firm była imponująca. Największy wzrost wynoszący 70% zaliczył Alphabet (Google). Wzrost odnotował także Microsoft (ponad 50%). Wartość Apple zwiększyła się natomiast o 30%. Nieco mniej wzrosły natomiast Meta (Facebook) oraz Amazon. Wśród spółek GAFAM, jedynie kapitalizacja Meta wyniosła pod koniec grudnia 2021 r. mniej niż 1 bln USD.

PIE

Zobacz także: Big Tech triumfuje na giełdzie – Google, Apple i Microsoft odnotowują rekordowe zyski

Big Tech a PKB poszczególnych krajów

Wartość giełdowa spółek Big Tech jest często przeszacowana. Coraz częściej podnoszona jest również kwestia problemu bańki na aktywach technologicznych. Na podstawie aktualnych wycen Apple ma większą wartość giełdową od PKB Francji. Microsoft, Alphabet oraz Amazon od PKB Korei Południowej, Kanady czy Brazylii. Jednak należy podkreślić, że szacunki te są wyłącznie orientacyjne. Poniższy wykres pokazuje skalę działalności i wpływów spółek GAFAM, które z roku na rok mają coraz większy wpływ na globalną gospodarkę.

PIE

Zobacz także: Apple chce zainwestować w Niemczech miliard euro

Wzrost znaczenia spółek GAFAM wskazuje na potrzebę uregulowania i unormowania ich działalności. Kraje takie jak Rosja wprowadzają regulacje dotyczące najważniejszych spółek Big Tech. W zeszłym miesiącu Moskwa nałożyła na Google karę za nieusuwanie treści, które rosyjskie władze uznają za nielegalne. Jednak wartość rynkowa globalnych korporacji technologicznych wskazuje na ich niebagatelny wpływ na gospodarkę. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wartość rynkowa Apple, która w przyszłym roku prawdopodobnie przekroczy pułap 3 bln USD. Przy uwzględnieniu najnowszych projektów korporacji Big Tech, jak Metaverse można spodziewać się dalszego wzrostu znaczenia i rozszerzających się wpływów GAFAM w przyszłości.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker