GospodarkaNews

Amerykańscy pracodawcy i amerykańskie stany podnoszą płace minimalne

Jak donosi portal CNBC, w przyszłym roku płacę minimalną podniesie ponad połowa amerykańskich stanów. Do tego amerykańscy pracodawcy planują wprowadzić wysokie pensje minimalne w swoich firmach, aby przyciągnąć nowych i zatrzymać starych pracowników. Choć warto zaznaczyć, że wielu aktywistów twierdzi, że wysiłki mającej zapewnić amerykanom życie na godnym poziomie, podejmowane przez pracodawców i lokalne władze są wciąż zbyt małe.

Amerykańskie stany i amerykańscy pracodawcy podnoszą płace minimalne

Jak donosi portal CNBC, w przyszłym roku aż 26 amerykańskich stanów podniesie swoje płace minimalne. Dzięki tej podwyżce pracownicy w Kalifornii i w Nowym Jorku nie będą mogli zarabiać mniej niż 15 dolarów za godzinę. Choć, co warto zaznaczyć, los wielu pracobiorców znacznie się poprawi, nie dzięki interwencjom władz lokalnych, a dzięki decyzjom amerykańskich pracodawców. Otóż wielu z nich w tym roku zdecydowało się ustanowić pensję minimalną we własnej firmie.

Choćby największa w Stanach Zjednoczonych sieć sklepów magazynowych Costco zobowiązała się w listopadzie do ustanowienia płacy minimalnej na poziomie 17 dolarów za godzinę. Ponadto, T-Mobile obiecał, że będzie płacić każdemu pracownikom co najmniej 20 dolarów za godzinę. Z kolei Bank of America zobowiązał się, że nie będzie płacić pracownikom za godzinę mniej niż 25 dolarów do końca 2025 roku.

Zobacz także: Nobliści udowodnili, że płaca minimalna nie powoduje bezrobocia!

Co warto zaznaczyć, w tym roku płace w USA rosły nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach, ale również w wielu małych zakładach pracy. Niedobór pracowników w tym roku spowodował, że wiele firm musiało podnieść pensje, aby przyciągnąć nowych i zatrzymać starych pracowników. Doprowadziło to do tego, że w tym roku po raz pierwszy w historii USA średnia płaca pracowników restauracji i supermarketów wyniosła powyżej 15 dolarów za godzinę.

Czy płaca minimalna powinna wynosić 15 dolarów za godzinę?

Jednak wielu aktywistów i członków związków zawodowych twierdzi, że dalej pracownicy w Stanach Zjednoczonych zarabiają stanowczo za mało. Wskazują oni, że na skutek historycznie wysokiej inflacji i bardzo szybkiego wzrostu cen paliw i żywności, realne średnie godzinowe zarobki w USA spadły w listopadzie rok do roku o 1,9 proc. Twierdzą oni, że konieczne jest ustanowienie federalnej płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę. 

Choć, niektórzy aktywiści uważają, że federalną płacę minimalną trzeba podnieść jeszcze bardziej. Choćby Joe Sanberg, działacz na rzecz walki z ubóstwem i inwestor z Los Angeles, obecnie finansuje zbiórkę podpisów, mającą na celu przeprowadzenie referendum w Kalifornii. W nim obywatele będą mogli zadecydować, czy chcą, aby płaca minimalna w tym stanie wzrosła do 18 dolarów za godzinę do 2026 roku. Sanberg uważa, że podniesienie pensji minimalnej do takiego poziomu jest niezbędne, ze względu na rosnące koszty życia. 

Zobacz także: Ile powinna wynosić płaca minimalna? To zależy co chcemy osiągnąć [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker