Uncategorized

Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej

Wielka Brytania zabiega, aby umowa o wolnym handlu z Indiami została podpisana jak najszybciej. Rząd brytyjski oferuje Indiom atrakcyjną politykę migracyjną, która pozwoli imigrantom na pracę i naukę na Wyspach. 

Umowa o wolnym handlu strategicznym posunięciem UK

Wielka Brytania chce nawiązać lepsze relacje, aby zapobiec rosnącej roli Chin w regionie. Pomimo że PKB Indii wynosi prawie 2 bln funtów, gospodarka jest protekcjonistyczna, nakładane są duże cła na import. Celem Zjednoczonego Królestwa jest jak najszybsze podpisanie umowy handlowej z Delhi, aby podjąć współpracę z dynamicznie rozwijającą się gospodarką. Według szacunków do 2050 roku Indie staną się trzecią co do wielkości gospodarką świata. Ceną umowy może być atrakcyjna oferta wizowa.

Rzecznik Departamentu Handlu Międzynarodowego powiedział:

Przewiduje się, że do 2050 r. Indie staną się trzecią co do wielkości gospodarką świata, a umowa o wolnym handlu otworzy ogromne możliwości dla brytyjskich firm w handlu z gospodarką Indii o wartości 2,25 biliona funtów.

W mijającym tygodniu Boris Johnson przyznał, że dotrzyma obietnic z czasu brexitu i stworzy nowe umowy handlowe. Indie wydają się najlepszym możliwym partnerem. Umowa z rosnącą gospodarką zapewni Zjednoczonemu Królestwu dostęp do dynamicznie rozwijającego się rynku technologicznego. Poza tym bariera językowa pomiędzy narodami jest niewielka.

Zobacz także: Zdumiewające perspektywy gospodarcze dla Indii

Złagodzenie przepisów wobec imigrantów z Indii

Rząd Wielkiej Brytanii planuje złagodzić przepisy migracyjne, co przyciągnie większą liczbę obywateli Indii. Umowa będzie dyskutowana ze stroną indyjską podczas wizyty sekretarza handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan podczas styczniowej wizyty w Delhi. Plan złagodzenia wiz obejmuje przede wszystkim umowę, na podstawie której młodzi Hindusi będą mogli otrzymać wizę trzyletnią uprawniającą do życia i pracy w Wielkiej Brytanii do trzech lat. W planach jest również obniżenie opłat wizowych dla studentów i umożliwienie im podjęcia pracy po uzyskaniu wykształcenia.

Zobacz także: Brak kierowców w Wielkiej Brytanii rozpętał mały kryzys paliwowy

Wielka Brytania od ponad roku zmaga się z niedoborem siły roboczej. Gdy zdecydowano się na wyjście z UE, część migrantów zarobkowych wróciła do swoich krajów lub zmieniła kierunek migracji. Przed świętami problemem był przede wszystkim brak kierowców oraz niższego personelu usługowego. Umowa o wolnym handlu z Indiami będzie nie tylko ustępstwem ze strony rządu brytyjskiego, ale również zręcznym zagraniem politycznym. Zjednoczone Królestwo potrzebuje imigrantów zarobkowych, aby gospodarka mogła w pełni powrócić do stanu sprzed pandemii.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker