Uncategorized

Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Indiami coraz bliżej

Wielka Brytania zabiega, aby umowa o wolnym handlu z Indiami została podpisana jak najszybciej. Rząd brytyjski oferuje Indiom atrakcyjną politykę migracyjną, która pozwoli imigrantom na pracę i naukę na Wyspach. 

Umowa o wolnym handlu strategicznym posunięciem UK

Wielka Brytania chce nawiązać lepsze relacje, aby zapobiec rosnącej roli Chin w regionie. Pomimo że PKB Indii wynosi prawie 2 bln funtów, gospodarka jest protekcjonistyczna, nakładane są duże cła na import. Celem Zjednoczonego Królestwa jest jak najszybsze podpisanie umowy handlowej z Delhi, aby podjąć współpracę z dynamicznie rozwijającą się gospodarką. Według szacunków do 2050 roku Indie staną się trzecią co do wielkości gospodarką świata. Ceną umowy może być atrakcyjna oferta wizowa.

Rzecznik Departamentu Handlu Międzynarodowego powiedział:

Przewiduje się, że do 2050 r. Indie staną się trzecią co do wielkości gospodarką świata, a umowa o wolnym handlu otworzy ogromne możliwości dla brytyjskich firm w handlu z gospodarką Indii o wartości 2,25 biliona funtów.

W mijającym tygodniu Boris Johnson przyznał, że dotrzyma obietnic z czasu brexitu i stworzy nowe umowy handlowe. Indie wydają się najlepszym możliwym partnerem. Umowa z rosnącą gospodarką zapewni Zjednoczonemu Królestwu dostęp do dynamicznie rozwijającego się rynku technologicznego. Poza tym bariera językowa pomiędzy narodami jest niewielka.

Zobacz także: Zdumiewające perspektywy gospodarcze dla Indii

Złagodzenie przepisów wobec imigrantów z Indii

Rząd Wielkiej Brytanii planuje złagodzić przepisy migracyjne, co przyciągnie większą liczbę obywateli Indii. Umowa będzie dyskutowana ze stroną indyjską podczas wizyty sekretarza handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan podczas styczniowej wizyty w Delhi. Plan złagodzenia wiz obejmuje przede wszystkim umowę, na podstawie której młodzi Hindusi będą mogli otrzymać wizę trzyletnią uprawniającą do życia i pracy w Wielkiej Brytanii do trzech lat. W planach jest również obniżenie opłat wizowych dla studentów i umożliwienie im podjęcia pracy po uzyskaniu wykształcenia.

Zobacz także: Brak kierowców w Wielkiej Brytanii rozpętał mały kryzys paliwowy

Wielka Brytania od ponad roku zmaga się z niedoborem siły roboczej. Gdy zdecydowano się na wyjście z UE, część migrantów zarobkowych wróciła do swoich krajów lub zmieniła kierunek migracji. Przed świętami problemem był przede wszystkim brak kierowców oraz niższego personelu usługowego. Umowa o wolnym handlu z Indiami będzie nie tylko ustępstwem ze strony rządu brytyjskiego, ale również zręcznym zagraniem politycznym. Zjednoczone Królestwo potrzebuje imigrantów zarobkowych, aby gospodarka mogła w pełni powrócić do stanu sprzed pandemii.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button