Uncategorized

Rynek nieruchomości w Singapurze – wdrożono tzw. pakiet chłodniczy

Rynek nieruchomości w Singapurze charakteryzuje się dynamicznym wzrostem cen. W związku z sytuacją rząd postanowił wprowadzić środki zaradcze mające na celu zapanowanie nad popytem.

Rynek nieruchomości w Singapurze – regulacje

Singapur podejmuje stanowcze środki wobec uregulowania rynku nieruchomości. Szacuje się, że od pierwszego kwartału 2020 roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o ok. 9%. Zdaniem władz, jeśli sytuacja nie zostanie unormowana, ceny mogą wpłynąć na fundamenty gospodarki:

Jeśli pozostawi się je bez kontroli, ceny mogą wyprzedzić fundamenty gospodarcze i zwiększyć ryzyko destabilizującej korekty w przyszłości. Kredytobiorcy byliby również narażeni na ewentualny wzrost stóp procentowych w nadchodzących latach.

Aby schłodzić rozgrzany rynek nieruchomości, Singapur podnosi dodatkową opłatę skarbową nabywcy (ABSD) oraz zaostrza limit kredytu HDB. Od 16 grudnia nabywcy płacą wyższe opłaty skarbowe.

Kredyty Izby Mieszkaniowej zostały obniżone z 90% na 85% ceny zakupu. Stopa ABSD wzrosła z 12% do 17% dla obywateli kupujących drugą nieruchomość. W przypadku osób decydujących się na zakup trzeciej i kolejnej stopa ta została podniesiona z 15% do 25%. Cudzoziemcy natomiast zmuszeni są zapłacić stawkę ABSD wynoszącą 30% (wcześniej było to 20%). W przypadku podmiotów stawka ABSD wzrosła z 25% do 35%.

Zobacz także: System ochrony zdrowia w Singapurze nie taki piękny jak go malują

Tabela 1. Szczegółowe regulacje rynku nieruchomości w Singapurze obowiązujące od 16 grudnia 2021 r. 

straitstimes.com

Singapur zaostrza prawo, aby zapanować nad rynkiem nieruchomości

Władze przekonują, że wdrożenie działań regulujących było konieczne i ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Rząd planuje również podnieść kwotę, jaką dana osoba może wydać na comiesięczną spłatę zadłużenia (TDSR). Dotychczas wynosiła ona 60% miesięcznych dochodów kredytobiorcy, po zmianach będzie wynosić natomiast 55%.

Ministerstwo Finansów w oświadczeniu napisało, że:

Prywatne środki mieszkaniowe są skalibrowane tak, aby tłumić szeroki popyt, zwłaszcza ze strony kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych, a nie na własność. Środki mające na celu zaostrzenie warunków finansowania zarówno mieszkań publicznych, jak i prywatnych będą zachęcać do większej ostrożności finansowej.

Zobacz także: Exuberance index: kolejna bańka na rynku nieruchomości w USA

Rynek nieruchomości w Singapurze ma zostać uregulowany przez tzw. pakiet chłodniczy. Władze zobowiązały się również do zwiększenia podaży nieruchomości. Rząd twierdzi, że pozostaje czujny wobec ryzyka trwałego wzrostu cen w stosunku do trendów dochodowych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker