GospodarkaNewsPolska

Deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy, niż zapowiadano

Uchwalony przez sejm projekt budżetu na 2022 r., zakłada, że deficyt liczony według metodologii unijnej wyniesie 2,9 proc. PKB. Jednak, jak donoszą autorzy najnowszego Miesięcznika Makroekonomicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy, ze względu na prawdopodobne, tymczasowe obniżenie podatku VAT na żywność i przedłużenie trwania tarczy antyinflacyjnej. 

Deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy od 2,9 proc. PKB

Ustawa budżetowa na rok 2022 prognozuje, że dochody budżetu państwa wyniosą 491,9 mld zł, a wydatki będą na poziomie 521,9 mld zł. Z kolei deficyt budżetowy liczony według metodologii unijnej wyniesie 2,9 proc. PKB. Jednakże eksperci PIE uważają, że w tym roku dojdzie najprawdopodobniej do nowelizacji wspomnianej ustawy, gdyż deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy, niż założono. Według analityków wyniesie on około 3,5 proc. PKB.

Zobacz także: Ustawa budżetowa na rok 2022 przegłosowana! Inflacja ma wynieść 3,3%

Deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy ze względu na spadek dochodów państwa większy od prognozowanego. Jak donoszą analitycy PIE, rząd już teraz, w ramach tarczy antyinflacyjnej, obniżył stawkę podatku VAT na energię elektryczną i gaz do 5 proc. Do tego tymczasowo zredukował on akcyzę na paliwo i wycofał się z poboru podatku od sprzedaży detalicznej do maja. Działania te według analityków PIE, faktycznie przyczynią się do obniżenia inflacji CPI w pierwszym i drugim kwartale bieżącego roku, jednak już doprowadziły one do spadku dochodów państwa. Wyliczenia ekspertów wskazują, że opisana tutaj tarcza inflacyjna kosztowała polski budżet 10 mld złotych. Do tego suma ta w przyszłości najpewniej wzrośnie ze względu na fakt, że obniżka VATu zostanie przedłużona na II kwartał bieżącego roku.

Ponadto dochody budżetu spadną w 2022 roku jeszcze bardziej ze względu na to, że rząd zamierza tymczasowo obniżyć stawkę podatku VAT nałożoną na podstawowe produkty żywnościowe do zera. Choć, jak zaznaczają eksperci PIE, dalej nie wiadomo, jak bardzo wspomniana obniżka przyczyni się do zwiększenia deficytu budżetowego ze względu na zbyt małą szczegółowość publicznie dostępnych danych. 

Deficyt budżetowy będzie w innych krajach UE większy niż u nas

Mimo tego, że deficyt budżetowy Polski w 2022 roku będzie większy, niż zapowiadano, dalej będzie on niższy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Jak informują ekonomiści PIE, z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że średni deficyt budżetowy państw członkowskich będzie wynosił 3,6 proc., a tych ze strefy euro aż 3,9 proc. Do tego, jak zaznaczają analitycy PIE, prognozy te powstały w listopadzie 2021 roku. Oznacza to, że nie uwzględniają one działań pomocowych, jakie zapowiedziało ostatnio wiele rządów, aby uczynić inflację mniej uciążliwą dla mieszkańców swoich krajów. Choćby francuski politycy zaproponowali, że rozdadzą 38 milionom gospodarstw domowych specjalne vouchery energetyczne. 

Zobacz także: Rządowa tarcza antyinflacyjna – założenia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker