GospodarkaNewsPolska

Będzie kryptowaluta od PKO BP (PLCOIN)? Zaskakujący ruch banku

Czy powstanie kryptowaluta od PKO BP (PLCOIN)? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak wiele wskazuje na to, że tak. Jak informuje serwis cashless.pl, bank ten w ostatnich latach prowadził badania nad technologią blockchain i zastrzegł kilka nazw kojarzących się z kryptowalutami. Teraz zarejestrował on znak słowno-graficzny PLCOIN.

Czy powstanie kryptowaluta od PKO BP (PLCOIN)?

PKO PB już od jakiegoś daje sygnały opinii publicznej, że interesuje się kryptowalutami i technologią blockchain. W 2017 roku bank ten zarejestrował w Urzędzie Patentowym kilka nazw, które jednoznacznie kojarzą się z kryptowalutami. Wśród zastrzeżonych znaków znalazły się między innymi: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin i Pola coin. Jednak, jak podało wtedy Biuro Prasowe PKO BP, działania banku miały jedynie charakter wyprzedzający. Zaznaczyło ono, że bank nie chce dać się zaskoczyć zmieniającej się rzeczywistości. Jednak, co warto zaznaczyć, PKO BP ani nie zaprzeczyło, ani nie potwierdziło, że pracuje nad stworzeniem kryptowaluty. 

Zobacz także: PKO BP stał się 100. największym bankiem świata

Z kolei w 2018 roku, PKO BP opublikował komunikat prasowy, z którego wynikało, że otrzymał on ponad 6 milionów złotych na projekt realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jak donosi portal cashless.pl, głównym celem wspomnianego badania, było zdobycie doświadczenia w zakresie zastosowania technologi blockchain. Jednak po ogłoszeniu rozpoczęcia opisywanego projektu, temat kryptowaluty od PKO BP ucichł, aż do teraz. 

Otóż jak informuje serwis cashless.pl, PKO BP właśnie zastrzegł logotyp cyfrowej waluty PLCOIN. Logo tej waluty wygląda następująco: 

PLCOIN

Czy to wstęp do cyfrowego złotego?

Ogłoszenie to wzbudziło nadzieję w niektórych ekonomistach odnośnie powstania cyfrowego złotego. W taki sposób Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego i autor książki „Europejski lider wzrostu”, skomentował opisaną informację na swoim Twitterze:

Świetny pomysł! Wstęp do cyfrowego złotego, który by się bardzo przydał. Brawo dla PKO BP i jej byłego prezesa Z. Jagiełłę, który to zapoczątkował. Może to zmotywuje Narodowy Bank Polski.

Co warto zaznaczyć, Narodowy Bank Polski przez wiele lat miał bardzo negatywny stosunek do wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jednak jego stanowisko w tej sprawie zmieniło się w ostatnim roku, kiedy zapowiedział on, że zaplanował analizę potencjalnych skutków emisji cyfrowego złotego. Do tego przedstawiciele NBP zaznaczyli, że jeśli okaże się, że jest ona zasadna, prace nad cyfrową walutą zostaną zintensyfikowane.

Zobacz także: Cyfrowy złoty – NBP przeprowadzi analizę dotyczącą skutków emisji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker