FinanseGospodarkaPolska

Słabnie popyt na kredyty hipoteczne w wyniku wzrostu stóp procentowych

W ostatnim czasie Narodowy Bank Polski aż cztery razy podwyższał stopy procentowe. Obecnie stopa referencyjna wynosi już 2,25 proc. i jest najwyższa od siedmiu lat. To powoduje wzrost stawki WIBOR, która bezpośrednio wpływa na oprocentowanie kredytów. Efektem tego jest malejący popyt na kredyty hipoteczne.

Popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł rok do roku, jednak liczba wnioskujących jest mniejsza

Jak wynika z raportu BIK indeks popytu na kredyty mieszkaniowe (PKM) wzrósł w grudniu r/r o 2,8 procent. Indeks ten natomiast informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Mimo że popyt na kredyty hipoteczne wzrósł, był on najniższy w 2021 roku. Ponadto na wzrost wskaźnika indeksu PKM r/r wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego, która wyniosła 340 tys. zł (efekt wzrostu cen mieszkań). W ten sposób średnia wartość oczekiwanego kredytu wzrosła aż o 10,8 proc. w grudniu 2021 w porównaniu do tego samego miesiąca w poprzednim roku. Gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie liczbę wniosków potencjalnych kredytobiorców, popyt ten spadłby wówczas o 3 procent. Mianowicie w grudniu 2021 roku wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło 32,57 tys. potencjalnych kredytobiorców. Natomiast rok wcześniej liczba wniosków wyniosła 33,58 tys. Warto podkreślić, że w marcu 2021 r. takich wniosków było aż 56 tys. Wówczas jednak rynek mieszkaniowy przechodził hossę. Co ciekawe w grudniu było aż o 9,7 proc. mniej wnioskodawców o kredyt mieszkaniowy, aniżeli w listopadzie. Taki trend z pewnością utrzyma się na rynku mieszkaniowych przez dłuższy okres.

Wykres 1. Indeks popytu na kredyty mieszkaniowe (PKM) w okresie 2017-2021

W grudniu r/r indeks popytu na kredyty wzrósł o 2,8 proc. Jednak był to najniższy wskaźnik w 2021 roku.

Źródło: BIK

Zobacz także: Podwyżka stóp procentowych! Kredyty zdrożeją, ale czy inflacja spadnie?

Czynniki wpływające na malejący popyt na kredyty hipoteczne

Aktualnie do czynienia mamy głównie z dwoma czynnikami wpływającymi na malejący popyt na kredyty mieszkaniowe. Po pierwsze wzrasta stopa referencyjna, która już jest na poziomie 2,25 procent. Natomiast nieuniknione, że w 2022 r. wzrośnie nawet do 3,5 procent lub w nieco mniej realnym scenariuszu do 4,5 procent. Efektem tych zmian jest wzrost stawki WIBOR, co bezpośrednio wpływa na wyższe oprocentowanie kredytów. Jak wskazuje poniższy wykres stawka WIBOR 3M wynosi już 2,59 proc. Gdy rośnie stawka WIBOR to automatycznie maleje zdolność kredytowa. Obniżanie się zdolności kredytowej jest natomiast kolejnym czynnikiem wpływającym na malejący popyt w grudniu 2021 roku. Mianowicie wyższe oprocentowanie, to oczywiście wyższe raty, a wyższe raty oznaczają, że potencjalny kredytobiorca musi dysponować odpowiednio wyższym dochodem rozporządzalnym, aby owe raty spłacać. Polityka niskich stóp procentowych w ostatnich dwóch latach spowodowała, że zdolność kredytowa Polaków była stosunkowo wysoka. Polityka monetarna jednak zaczyna się normalizować, a więc Polakom trudniej będzie o kredyty mieszkaniowe.

Wykres 2. Stawka WIBOR 3M

Stawka WIBOR 3M wynosi 2,59 procent.

Źródło: Money.pl

Zobacz także: Połowa mieszkań w Polsce została kupiona na kredyt!

Indeks PKM będzie ujemny?

Wiele wskazuje na to, że popyt na kredyty mieszkaniowe (PKM) może w obecnym roku być ujemny. W wyniku niskich stóp proc. powszechnym zjawiskiem były inwestycje mieszkaniowe przy wsparciu kredytu. Jednak w wyniku rosnących stóp proc. oczekuje się, że banki zaczną podwyższać oprocentowanie lokat. To z kolei wpłynie na odpływ kapitału z rynku nieruchomości na lokaty bankowe. Zatem kredyty mieszkaniowe nie będą cieszyć się tak dużą popularnością. Ponadto istotnym aspektem jest efekt bazy, często obecnie przywoływany przy analizie obecnie wysokiej inflacji. Mianowicie w I i II kw. 2021 roku rynek mieszkaniowy przechodził wspomnianą już hossę. Liczba wnioskodawców o kredyt mieszkaniowych oraz średnia kwota wnioskowanego kredytu w tym okresie były na wysokim poziomie. Zatem wysoka baza może wpłynąć na ujemny wskaźnik indeksu PKM przede wszystkim w pierwszym półroczu 2022 roku. Oczywiście ten proces nasilać będą również czynniki opisane w nagłówku drugim.

Zobacz także: Polski Ład już uderzył w nauczycieli i policjantów, a będzie tylko gorzej….

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker