Uncategorized

Gospodarka Turcji: deficyt handlowy zmniejszył się o 7,8%!

Gospodarka Turcji zmaga się z rekordową inflacją. Prezydent kraju jednak twierdzi, że ubiegły rok był przełomowy dla państwa. 

Gospodarka Turcji – wzrost eksportu

Jak donosi agencja prasowa Reuters, prezydent kraju oficjalnie ogłosił w tym tygodniu, że deficyt handlowy Turcji spadł o 7,8% r/r, osiągając tym samym poziom 45,9 mld USD. W zeszłym roku eksport Turcji wzrósł do poziomu 225,368 mld USD. Dane dotyczące eksportu rosły z miesiąca na miesiąc, produkcja przemysłowa rosła w ujęciu rocznym przez 16 miesięcy z rzędu. Produkcja wzrosła o 12,3% r/r w pierwszym kwartale 2021 roku, plasując Turcję na równi z czołowymi gospodarkami G20.

Biorąc pod uwagę poziom produkcji, tureckie firmy poradziły sobie zaskakująco dobrze na tle innych krajów. W trakcie pandemii, gdy inne zakłady zmagały się z ograniczeniami dotyczącymi produkcji, Turcji udało się uzyskać kilka znaczących kontraktów handlowych. We wrześniu miesięczny eksport Turcji wyniósł 20,8 mld USD, po raz pierwszy w historii kraju. Do października udział państwa w światowym eksporcie przekroczył 1%. Jednak brak znaczących ograniczeń dla przemysłu odbił się na liczbie zachorowań, która co miesiąc bije nowe rekordy.

Zobacz także: Giełda w Turcji załamała się! Rynek reaguje na politykę Erdogana

Plan Erdogana na rozwój Turcji

Na początku ubiegłego roku prezydent przedstawił plan rozwoju państwa na najbliższe lata. Według niego głównym celem jest zwiększenie udziału Turcji w globalnych inwestycjach bezpośrednich do 1,5% do 2023 roku.

Zeszły rok nie bez przyczyny nazywany jest rekordowym dla tureckiej gospodarki. W 2021 roku odnotowano rekordowy poziom eksportu, ale również inflacji. Gospodarka Turcji została zasilona przez rekordowe zyski z turystyki.

Zobacz także: Inflacja w Turcji oficjalnie już 36,1% Nieoficjalnie ponad 80%!

Kiedy zagraniczni ekonomiści alarmują, że Turcja powinna zmierzać w innym kierunku i dostosować swoją politykę monetarną do innych krajów świata, Erdogan powiedział, że jego rząd jest „zdeterminowany, aby postępować właściwie”. Można zatem oczekiwać, że sukcesywnie będzie kontynuować dążenie do wzrostu inwestycji, produkcji, zatrudnienia i eksportu. Biorąc pod uwagę te zapewnienia, nie należy spodziewać się zmian we wdrażanej polityce pieniężnej. Optymizm prezydenta nie jest podzielany przez obywateli. W kraju organizowanych jest coraz więcej demonstracji, które odzwierciedlają niezadowolenie społeczne związane z wpływem złą kondycji liry na gospodarkę.

Zobacz także: Inflacja w Turcji: lira słabnie, kryzys się pogłębia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker