Uncategorized

Nadwyżka handlowa Kanady najwyższa od 13 lat

W listopadzie nadwyżka handlowa Kanady była najwyższa od 13 lat. Kanadyjski handel wyszedł w listopadzie 2021 roku 3,13 mld dolarów kanadyjskich (2,45 mld USD) na plus. Nadwyżka handlowa Kanady jest największą od ponad 13 lat – tak przynajmniej wynika z danych Statistics Canada.

Rekordowa nadwyżka handlowa Kanady. Ostatnio tak wysoka była w 2008 roku

Analitycy ankietowani przez agencję Reutera prognozowali listopadową nadwyżkę w wysokości 2,03 mld dolarów kanadyjskich. Eksport i import osiągnęły rekordowy poziom drugi miesiąc z rzędu, co spowodowało wzrost nadwyżki do poziomu nie widzianego od wrześniu 2008 roku. Wówczas nadwyżka wyniosła 3,45 mld dolarów kanadyjskich.

Peter Hall, główny ekonomista kanadyjskiej agencji rozwoju eksportu, powiedział, że dane pokazują, jak bardzo światowa produkcja ożywiła się po pandemii COVID-19.

Gospodarka odbiła się znacznie szybciej i bardziej zdecydowanie niż ktokolwiek się spodziewał lub był na to przygotowany. Jest to efekt m.in tego, że Kanada jest głównym eksporterem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Ogólny eksport wzrósł o 3,8% w stosunku do października, co pomogło zrównoważyć wpływ ogromnych powodzi i osunięć ziemi w Kolumbii Brytyjskiej w listopadzie ubiegłego roku, które tymczasowo odcięły większość połączeń z Vancouver będącym największym portem w kraju.

Sugeruje to, że istnieją niewielkie ryzyka dla wstępnych szacunków, że PKB wzrósł o 0,3% miesiąc do miesiąca w listopadzie – powiedział Stephen Brown, starszy ekonomista Kanady w Capital Economics.

Statistics Canada w swoim komunikacie podał, że dane zostały zawyżone przez niezwykle wysokie wysyłki farmaceutyków. W listopadzie Kanada importowała leki COVID-19, które były pakowane i etykietowane, a następnie dalej je eksportowała.

Zobacz także: Jak naprawić kanadyjski rynek mieszkaniowy? Justin Trudeau ma plan

Niemniej jednak, nawet po odjęciu farmaceutyków, eksport wzrósł o 2,8% w stosunku do października. Import wzrósł o 2,4%, ale z wyłączeniem farmaceutyków skurczył się do 0,1%. Dolar kanadyjski był w listopadzie notowany o 0,1% niżej w stosunku do dolara amerykańskiego. Tym samym za jednego dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić przy 1,2762 dolarów kanadyjskich. Spadek waluty wynikał z umocnienia się dolara, gdyż inwestorzy spodziewają się szybszych podwyżek w USA.

Handel między Kanadą a USA również rośnie

Po wzroście o 7,5% w październiku, eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 6,4% w listopadzie do rekordowego poziomu 45,2 miliarda dolarów. W tym samym czasie import z USA wzrósł o 4,9% do 35,4 miliardów dolarów, co również jest rekordem. W październiku odnotowano wzrost o 7,7%. Na oba listopadowe wzrosty częściowo wpłynął wyższy handel produktami farmaceutycznymi. Nadwyżka handlowa Kanady ze Stanami Zjednoczonymi wzrosła z 8,8 miliardów dolarów w październiku do 9,8 miliardów dolarów w listopadzie, co stanowi największą nadwyżkę handlową od stycznia 2006 roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker