Uncategorized

Globalne przypadki demencji potroją się do 2050 roku [BADANIE]

Badanie zostało przeprowadzone w 200 krajach przez Global Burden of Disease, opublikowane w The Lancet Public Health. Zgodnie z wnioskami zaprezentowanymi przez naukowców, globalne przypadki demencji mają się potroić, wynosząc 153 milionów w 2050 roku.

Globalne przypadki demencji zwiększą się

Naukowcy alarmują, że aktualnie demencja jest siódmą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności i uzależnienia wśród osób starszych. Statystycznie na demencję częściej chorują kobiety, niż mężczyźni i nie jest to związane wyłącznie z potencjalną długością życia dla obu płci. Choroba Alzheimera inaczej rozprzestrzenia się w mózgach kobiet, inaczej u mężczyzn. Badacze dodają również, że istnieje kilka genetycznych czynników ryzyka, które wydają się powiązane z ryzykiem choroby w zależności od płci. W 2019 roku liczba chorych kobiet przewyższała mężczyzn z demencją (100 do 69) i wzorzec ten ma się utrzymać również w następnych latach.

Emma Nichols, autorka artykułu z Instytutu ds. Metryki i Ocena Zdrowia na Uniwersytecie Waszyngtońskim, powiedziała:

Nasze badanie oferuje ulepszone prognozy dotyczące demencji w skali globalnej, a także na poziomie krajowym, dając decydentom i ekspertom ds. zdrowia publicznego nowe wglądy w zrozumienie czynników napędzających te wzrosty.

Zobacz także: Zaledwie 26,2% kobiet w wieku powyżej 50 lat jest aktywnych zawodowo

Według szacunków w 2019 roku na tę chorobę cierpiało 57 milionów ludzi na świecie. W przyszłości wzrost zachorowań ma w mniejszym stopniu objąć Europę Zachodnią. Badacze szacują, że na tym obszarze zachorowania wzrosną o 74%. Regionami, które najbardziej ucierpią, będą obszary Bliskiego Wschodu i wschodniej Afryki Subsaharyjskiej. Tam liczba przypadków ma wzrosnąć o 350%.

Zobacz także: Polski system emerytalny jest rządzony przez ignorancję i demagogię

Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania

Czterema najistotniejszymi czynnikami ryzyka wystąpienia demencji są: palenie, otyłość, wysoki poziom cukru we krwi i niski poziom wykształcenia. Autorzy badania szacują, że zwiększenie dostępu do edukacji globalnej powinno zmniejszyć liczbę osób chorych na demencję o ponad sześć milionów przypadków na całym świecie do 2050 roku. Jednak konieczne jest również ograniczenie czynników związanych z nałogami.

Autorka badania mówi:

Musimy bardziej skoncentrować się na zapobieganiu i kontrolowaniu czynników ryzyka, zanim spowodują one demencję. Nawet skromne postępy w zapobieganiu demencji lub opóźnianiu jej rozwoju przyniosłyby niezwykłe korzyści.

Inne badanie sugeruje, że wyeliminowanie narażenia na 12 znanych czynników ryzyka pomoże zapobiec 40% przypadków demencji. Dotyczy to głównie wysokiego ciśnienia krwi i otyłości w wieku średnim.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker