Uncategorized

Globalne przypadki demencji potroją się do 2050 roku [BADANIE]

Badanie zostało przeprowadzone w 200 krajach przez Global Burden of Disease, opublikowane w The Lancet Public Health. Zgodnie z wnioskami zaprezentowanymi przez naukowców, globalne przypadki demencji mają się potroić, wynosząc 153 milionów w 2050 roku.

Globalne przypadki demencji zwiększą się

Naukowcy alarmują, że aktualnie demencja jest siódmą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności i uzależnienia wśród osób starszych. Statystycznie na demencję częściej chorują kobiety, niż mężczyźni i nie jest to związane wyłącznie z potencjalną długością życia dla obu płci. Choroba Alzheimera inaczej rozprzestrzenia się w mózgach kobiet, inaczej u mężczyzn. Badacze dodają również, że istnieje kilka genetycznych czynników ryzyka, które wydają się powiązane z ryzykiem choroby w zależności od płci. W 2019 roku liczba chorych kobiet przewyższała mężczyzn z demencją (100 do 69) i wzorzec ten ma się utrzymać również w następnych latach.

Emma Nichols, autorka artykułu z Instytutu ds. Metryki i Ocena Zdrowia na Uniwersytecie Waszyngtońskim, powiedziała:

Nasze badanie oferuje ulepszone prognozy dotyczące demencji w skali globalnej, a także na poziomie krajowym, dając decydentom i ekspertom ds. zdrowia publicznego nowe wglądy w zrozumienie czynników napędzających te wzrosty.

Zobacz także: Zaledwie 26,2% kobiet w wieku powyżej 50 lat jest aktywnych zawodowo

Według szacunków w 2019 roku na tę chorobę cierpiało 57 milionów ludzi na świecie. W przyszłości wzrost zachorowań ma w mniejszym stopniu objąć Europę Zachodnią. Badacze szacują, że na tym obszarze zachorowania wzrosną o 74%. Regionami, które najbardziej ucierpią, będą obszary Bliskiego Wschodu i wschodniej Afryki Subsaharyjskiej. Tam liczba przypadków ma wzrosnąć o 350%.

Zobacz także: Polski system emerytalny jest rządzony przez ignorancję i demagogię

Czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania

Czterema najistotniejszymi czynnikami ryzyka wystąpienia demencji są: palenie, otyłość, wysoki poziom cukru we krwi i niski poziom wykształcenia. Autorzy badania szacują, że zwiększenie dostępu do edukacji globalnej powinno zmniejszyć liczbę osób chorych na demencję o ponad sześć milionów przypadków na całym świecie do 2050 roku. Jednak konieczne jest również ograniczenie czynników związanych z nałogami.

Autorka badania mówi:

Musimy bardziej skoncentrować się na zapobieganiu i kontrolowaniu czynników ryzyka, zanim spowodują one demencję. Nawet skromne postępy w zapobieganiu demencji lub opóźnianiu jej rozwoju przyniosłyby niezwykłe korzyści.

Inne badanie sugeruje, że wyeliminowanie narażenia na 12 znanych czynników ryzyka pomoże zapobiec 40% przypadków demencji. Dotyczy to głównie wysokiego ciśnienia krwi i otyłości w wieku średnim.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button