Uncategorized

Sri Lanka. Kryzys zmusza rząd do zwrócenia się o pomoc do Chin i Indii

Sri Lanka została dotknięta przez kryzys w trakcie pandemii. Kraj zmaga się z dynamicznie rosnącymi cenami żywności. Rząd przedstawił plan pomocy w wysokości 1 mld USD, który ma być doraźną pomocą.

Sri Lanka – kryzys finansowy pogłębia się

Rząd zapewnił, że na podstawie wdrożonego planu pomocowego zostaną podniesione płace urzędników oraz emerytury. Dodatkowo obniżeniu ulegną niektóre podatki na żywność. Prezydent Gotabayi Rajapaksy próbuje załagodzić napięcia w społeczeństwie związane z podwyżkami cen. Krajowi brakuje obcych walut na opłacenie towarów importowanych. Plan spotkał się z dużą krytyką zagranicznych analityków. Rządowi zarzuca się, że plan okaże się bezskuteczny, a dodatkowo przyczyni się do wzrostu inflacji. W kraju inflacja przyspieszyła do 12,1%, co jest drugim najszybszym tempem w całej Azji po Pakistanie.

Decyzję krytykują również lokalni politycy.

Działania nie rozwiązują żadnego z problemów. Jeśli uwzględnią te podwyżki płac poprzez drukowanie pieniędzy, inflacja może jeszcze wzrosnąć.

Pakiet pomocowy stanowi 1,2% PKB kraju. Ulga ma swoim zasięgiem objąć 2 mln mieszkańców, którzy są aktualnie na zasiłku. Rząd stara się zapobiec reakcji rynku na gwałtownie rosnące ceny pszenicy, cukru i mleka. Państwo ma problem z zakupem podstawowych produktów z zagranicy ze względu na pogłębiające się niedobory walutowe.

Zobacz także: Bankructwo Sri Lanki może zostać ogłoszone już w tym roku!

Rząd szuka pomocy w Indiach i Chinach

Sri Lanka została dotknięta przez kryzys już na początku pandemii. Wówczas sektor turystyczny został prawie całkowicie zamknięty, co przyczyniło się do niedoborów obcej waluty. Przedmiotem debaty społecznej w kraju jest wybór pomiędzy szukaniem wsparcia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym a zacieśnieniem partnerstwa z Chinami i Indiami. Według najnowszych informacji Sri Lanka prowadzi rozmowy z Indiami dotyczące pomocy finansowej w wysokości 1,9 miliarda dolarów.

Zobacz także: Sri Lanka zamyka rafinerię ropy naftowej przez niedobór dolarów

Według obliczeń rządu Sri Lanka ma 3,1 mld USD rezerw walutowych, co pozwoli na opłacenie importowanych towarów przez najbliższe dwa miesiące. Minister finansów Basil Rajapaksa powiedział na poniedziałkowym spotkaniu, że rząd nie podjął decyzji o zwróceniu się do MFW po wsparcie. Zamiast tego zdecydowano się polegać na pomocy ze strony Chin i Indii.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker