EuropaGospodarka

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wystrzeliły w górę!

Według szacunków pożyczkodawcy Halifax ceny domów w Wielkiej Brytanii w 2021 roku wzrosły aż o 9,8 procent. Jest to najszybsze tempo wzrostu przez cały rok kalendarzowy od 2004 roku. Wówczas ceny mieszkań rosły w tempie 12,5 procent.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wystrzeliły w górę. Ile wynosi średnia cena nieruchomości?

Jak wskazuje Halifax ceny mieszkań w 2021 roku wzrosły aż o 9,8 procent. W związku z tym jest to najszybsze tempo wzrostu od 17 lat. Wówczas w wyniku niskich realnych stóp procentowych w Wielkiej Brytanii ceny mieszkań rosły w zabójczym tempie na poziomie 12,5 procent. Według szacunków średnia cena nieruchomości w grudniu była na rekordowym poziomie i wyniosła nieco ponad 276 tys. funtów. W ujęciu pieniężnym oznacza to wzrost o 24 tys. funtów w ciągu roku. Największy roczny wzrost cen nieruchomości na poziomie 14,5 proc. odnotowano w Walii. Natomiast regionem, w którym wzrost cen domów w 2021 roku był najmniejszy, jest Londyn (2,1 proc.).

Zobacz także: Brexit przeszkadza brytyjczykom! A w 2022 r. nowe bariery handlowe

Należy przy tym zaznaczyć, że powyżej opisany skok cen nieruchomości odnosi się do tempa wzrostu przez cały rok kalendarzowy. Biorąc pod uwagę wzrost r/r ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii rosły najszybciej od lipca 2007 roku, a więc tuż przed światowym kryzysem finansowym. Wówczas w wielu krajach na świecie doszło do bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Niedługo potem ceny runęły w dół, co pokazuje poniższy wykres.

Wykres 1. Indeks cen domów w Wielkiej Brytanii

Indeks cen domów w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Połowa mieszkań w Polsce została kupiona na kredyt!

Jakie czynniki pompują ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii?

Stymulatorów napędzających wzrost cen nieruchomości w 2021 roku w Wielkiej Brytanii było wiele. Jednym z nich były oczywiście niskie stopy procentowe, które po pierwsze zmniejszały oprocentowanie kredytów hipotecznych, a po drugie powodowały odpływ kapitału z lokat na rynek nieruchomości, gdzie była wyższa stopa zwrotu z inwestycji.

Kolejnym czynnikiem (który wskazuje Halifax) był wzrost rezerw gotówkowych gospodarstw domowych. W czasie pandemii wiele rodzin zmniejszyło swoje wydatki. Jednocześnie rząd brytyjski wprowadził tzw. the stump duty holiday, czyli wakacje od opłaty skarbowej. Wobec tego osoby kupujące dom nie musiały płacić podatku od nieruchomości. Ustawa ta obowiązywała od 8 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku. Natomiast od 1 lipca do 30 września z opłaty zwolnione były nieruchomości do 250 tys. funtów. W ten sposób wzmógł się popyt na nieruchomości, co nasiliło proces wzrostu ich cen.

Zobacz także: Nowa brytyjska technologia pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na torach

2022 rok pod znakiem spowolnienia wzrostu cen nieruchomości

Bank Anglii podobnie jak decydenci polityki monetarnej w innych krajach rozpoczął stopniowe podwyższanie stóp procentowych. W 2022 roku zaostrzanie polityki monetarnej będzie oczywiście kontynuowane. Wzrost oprocentowania kredytów osłabi zdolność kredytową Brytyjczyków, ponieważ musieliby oni dysponować proporcjonalnie wyższym dochodem rozporządzalnym.

Wykres 2. Główna stopa procentowa Banku Anglii

Główna stopa procentowa Banku Anglii.

Źródło: Bank of England

Ponadto w obecnym roku nie będzie obowiązywać już zwolnienie z tytułu podatku od nieruchomości, z którego przez co najmniej pół roku Brytyjczycy mogli korzystać w roku poprzednim. W związku z powyższym oczekiwać należy spowolnienia wzrostu cen nieruchomości. Co do tego, wątpliwości nie ma dyrektor zarządzający Halifax Russel Galley:

Patrząc w przyszłość, perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych w tym roku w celu walki z rosnącą inflacją oraz rosnąca presja na budżety domowe sugerują, że wzrost cen domów ulegnie znacznemu spowolnieniu

Zobacz także: Słabnie popyt na kredyty hipoteczne w wyniku wzrostu stóp procentowych

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker