Ameryki

Inflacja w Wenezueli wyniosła blisko 700% i notuje wyraźne spadki

Inflacja w Wenezueli hamuje, jednak ciągle notuje wysokie wartości. W 2021 roku inflacja w Wenezueli wyniosła 686,4%.

Inflacja w Wenezueli w roku wyraźnie wyhamowała

Obecnie Wenezuela ma do czynienia z dezinflacją. Inflacja w Wenezueli w 2021 roku wyniosła 686,4%. To wyraźnie mniej niż w 2020 roku kiedy to ceny rosły w tempie prawie 3000%. Dokładnie inflacja w Wenezueli w 2020 roku była równa 2959,8%. Oznacza to, że ceny w ciągu roku wzrosły ponad 30-krotnie.

Zobacz także: Inflacja w Peru najwyższa od 13 lat! Winne ceny energii i paliw

Z kolei miesięczna inflacja w grudniu była równa 7,6%, a od września notuje jednocyfrowe wartości. Spadek cen jest następstwem działań rządu, które obejmują ograniczenie kredytów i zmniejszenie wydatków w boliwarach, aby utrzymać stabilność kursu walutowego.

W wyniku tej strategii podmioty rządowe i państwowy koncern naftowy PDVSA płacą teraz dostawcom gotówką w obcej walucie.

Wenezuela: Inflacja zaczyna spadać, jednak gospodarka ciągle ma problemy

Jak informuje Reuters, podczas wywiadu nadanego w państwowej telewizji na początku tego miesiąca prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział, że hiperinflacja – która trwała przez cztery lata – została pozostawiona w tyle.

Pomimo działań mających na celu poprawę zaopatrzenia i kontrolę inflacji, ceny pozostają wysokie i nadal uderzają w zarobki wenezuelskich rodzin, ograniczając ich możliwości zakupu takich dóbr jak żywność czy lekarstwa. Minimalna miesięczna pensja to równowartość 1,50 dolara.

Zobacz także: Inflacja w Turcji oficjalnie już 36,1% Nieoficjalnie ponad 80%!

W 2019 roku, pośród hiperinflacji i załamania gospodarczego, rząd Wenezueli rozluźnił kontrole gospodarcze, pozwalając na obieg większej ilości obcej waluty, co pozwoliło niektórym sektorom złapać oddech.

Problemy gospodarcze Wenezueli to efekt wieloletnich zaniedbań, oparcia gospodarki wyłącznie na ropie naftowej i brak rozwoju innych sektorów gospodarki. Duży wpływ na to miał brak inwestycji w państwowym gigancie naftowym PDVSA. W efekcie Wenezuela zapadła na chorobę holenderską, która przy braku rozwoju sektora naftowego doprowadziła do całkowitego załamania gospodarczego.

Zobacz także: Inflacja w strefie euro jest na rekordowym poziomie. Co zrobi EBC?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker