Uncategorized

PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrośnie o 4,2% w 2022 roku

Podczas gdy na świecie coraz większe znaczenie mają odnawialne źródła energii, w krajach polegających na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej również zachodzą zmiany. PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich rośnie, a kraj staje się coraz mniej zależny do sektora naftowego. 

PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich prognozuje, że w 2022 roku PKB wzrośnie o 4,2%. Według szacunków PKB z wyłączeniem ropy wskaźnik wzrośnie o 3,9%. W gospodarce zaobserwować można ciągły wzrost wydatków publicznych, pozytywne perspektywy wzrostu kredytów, wyższe zatrudnienie i lepsze nastroje biznesowe dzięki światowym targom EXPO w Dubaju.

Zarówno prognozy PKB dla ropy naftowej i ropy naftowej na 2022 r. są obarczone ryzykiem zwyżkowym, jeśli światowe gospodarki, handel i podróże osiągną pełny punkt ożywienia szybciej, niż oczekiwano, podczas gdy ryzyko spadkowe wiąże się z niepewnością wokół nowych wariantów i wskaźników szczepień na całym świecie.

Zobacz także: Dubaj znalazł sposób na upał – tworzenie sztucznych ulew

Sektor pozanaftowy w ZEA

Produkcja ropy w ZEA wzrosła o 9,3% r/r. Inflacja CPI w trzecim kwartale 2021 roku przybrała dodatnią wartość pierwszy raz od IV kwartału 2018 roku i wynosiła 0,6% r/r. Prognozuje się, że w przyszłym roku poziom inflacji utrzyma się na podobnym pułapie. W III kwartale ubiegłego roku sektor poza naftowy kontynuował trend wzrostowy w wyniku ożywienia lokalnego i globalnego popytu. ZEA były regionalnym liderem, jeśli chodzi o zatrzymanie rozprzestrzeniającego się wirusa. Szacuje się, że po zdjęciu obostrzeń ZEA, jako główny ośrodek turystyczny, tranzytowy i handlowy odniesie duże korzyści. Spory wpływ na rozwój będzie miała organizacja Mistrzostw Świata FIFA w Katarze w IV kwartale tego roku.

Zobacz także: Od września PLL LOT polecą do Dubaju!

Według danych Purchaning Manager’s Index gospodarka Zjednoczonych Emiratów Arabskich staje się coraz mniej zależna od eksportu ropy. Dane grudniowe pokazują, że wzrost nowych zamówień nadal wspierał ekspansję w sektorze prywatnym poza naftą. Poprawa jest widoczna od lipca 2019 roku. Oznacza to, że gospodarka ZEA staje się coraz mniej narażona na wstrząsy na rynku surowców.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker