Europa

Podatek energetyczny w Niemczech zapewni rekordowe wpływy do budżetu

Zgodnie z szacunkami, podatek energetyczny w Niemczech zapewni w tym roku rekordowe wpływy do budżetu. Rosnące ceny energii sprawiają, że część Niemców chce ponownego rozpatrzenia decyzji dotyczącej wyłączenia pozostałych elektrowni jądrowych. 

Nieproporcjonalny podatek energetyczny w Niemczech

Jak donoszą niemieckie media, tegoroczne wpływy z podatków od energii i energii elektrycznej będą dużo większe. Jak ogłosiło Federalne Ministerstwo Finansów, szacuje się, że całkowite dochody z podatków od energii i energii elektrycznej wzrosną o 1,339 mld euro i wyniosą 34,425 mld. Resort opiera swoje prognozy na danych z listopada zeszłego roku. Dużo więcej będą musieli zapłacić przede wszystkim kierowcy. Podatek energetyczny w Niemczech ze sprzedaży paliw wzrośnie o 1,339 mld euro do 34,425 mld. W przypadku oleju opałowego wzrost nastąpi z 261 mln euro do 1,145 mld euro. Podatek od energii elektrycznej szacowany jest na 6,67 mld euro. Zmniejszą jednak wpływy z podatków od gazu ziemnego jako paliwa grzewczego (wyniosą 2,88 mld euro, czyli o 200 mln mniej niż w poprzednim roku).

Zobacz także: Elektrownie jądrowe w Niemczech zostaną wyłączone już w tym roku!

Niemiecka transformacja energetyczna w toku

Zdaniem Dietmara Bartscha, lidera Partii Lewicy, opłata od emisji dwutlenku węgla jest w dużej mierze nieefektywna dla ochrony klimatu i jest nieproporcjonalnie droga dla obywateli:

Model powinien zostać wystawiony na próbę. Należy wprowadzić nową zasadę podatku od energii. Udział ustawowych opłat nie może być wyższy niż 50%.

Zobacz także: Najwięcej w UE oszczędzają Niemcy i Holendrzy. Najmniej Polacy i Grecy

Transformacja energetyczna w Niemczech była skoncentrowana głównie na zapewnieniu ekonomicznego wsparcia pracownikom i regionom uzależnionym od węgla. W miarę minimalizowania udziału węgla dywersyfikowano gospodarki regionalne. Jednak obecnie podatek energetyczny w Niemczech budzi niepokój u zwykłych obywateli. Wpływy do budżetu są coraz większe. Niemcy zmuszeni są płacić coraz większe podatki i korzystać z coraz droższej energii. To sprawia, że część z nich chce wznowienia debaty dotyczącej całkowitego wyłączenia elektrowni jądrowych, co ma nastąpić już w tym roku.

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Niemczech – już piąta firma ogłosiła bankructwo

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker