GospodarkaNewsPolska

Skarbówka skarży się na „skandaliczny” tryb wdrażania Polskiego Ładu

Wiele osób w mediach zarzuca Polskiemu Ładowi, że wprowadził on nieład w przepisach podatkowych. Okazuję się, że podobnego zdania jest skarbówka. Jej pracowniczka zrzeszona w Związkowej Alternatywie napisała list do premiera i ministra finansów, w którym skarży się na skandaliczny, jej zdaniem, tryb wdrażania Polskiego Ładu.

Polski Ład czy podatkowy nieład?

W jednym z felietonów na naszej stronie, zatytułowanym „Polski Ład wprowadził podatkowy nieład [FELIETON]„, redaktor naczelny naszego portalu zwrócił uwagę, że trudno obecnie znaleźć osobę, która dobrze orientuje się w zmianach, jakie zaprowadzono. Podobnego zdania jest wielu innych ekspertów. Choćby Sławomir Dudek główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju na swoim Twitterze nazwał sposób wdrożenia Polskiego Ładu katastrofą. 

Jak się okazuję, na tryb wdrożenia Polskiego Ładu narzeka również skarbówka. Liderka Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej Agata Jagodzińska napisała wczoraj list do premiera i ministra finansów, w którym wskazuje na wiele problemów związanych z nową reformą. Podkreśla ona, że Polski Ład został wdrożony zbyt pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i co najważniejsze, bez odpowiedniego przygotowania ze strony państwa do jego wdrożenia. 

Zobacz także: Czy Nowy Ład naprawi rynek mieszkaniowy? [ANALIZA]

Skarbówka skarży się na „skandaliczny” tryb wdrażania Polskiego Ładu

Liderka Związkowej Alternatywy wskazuje, że skarbówka nie jest w stanie informować obywateli o tym, co zostało wprowadzone w Polskim Ładzie, gdyż nawet politycy, którzy wdrożyli tę reformę, nie są pewni odnośnie tego, jak interpretować przepisy w niej zawarte. Jak możemy wyczytać w liście:

Nowy przepisy są niejasne i niedoprecyzowane, a Ministerstwo Finansów wciąż nie przedstawiło obowiązującej wykładni wielu kluczowych kwestii związanych ze zmianami w systemie podatkowym.  

Ponadto Agata Jagodzińska twierdzi, że minister finansów nie powinien ogłaszać tego, że skarbówka będzie dłużej pracować bez rozmów ze związkowcami. Co więcej, proponuje ona, żeby punkt informacyjny w Ministerstwie Finansów był otwarty do 19, czyli tak jak mają być urzędy skarbowe. Według niej pracownicy Ministerstwa mogliby tam udzielać rad obywatelom i wyjaśniać im, jakie zmiany faktycznie wprowadził Polski Ład.

Na końcu listu liderka Związkowej Alternatywy apeluje do rządu, aby ten przygotował ostateczną wykładnię i interpretację przepisów podatków. Do tego zaznacza ona, że strona rządowa powinna dać odpowiednią ilość czasu pracownikom skarbówki na zapoznanie się z nimi. 

Zobacz także: Nowy Ład: ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker