GospodarkaNews

Inflacja w Argentynie będzie wysoka – wyniesie ponad 50%

Jak informuje agencja prasowa Reuters, według analityków inflacja w Argentynie w 2022 roku ma wynieść ponad 50 proc. i być wyższa niż ta ubiegłoroczna. Kraj ten zmaga się obecnie z kryzysem zadłużenia.

Argentyna i kryzysy zadłużenia

Argentyna ma długą historię związana z kryzysami walutowymi i zadłużenia. Jak donosi El Pais, kraj ten był pięciokrotnie zmuszony do zmiany waluty w drugiej połowie dwudziestego wieku. Do tego od 1980 roku pięciokrotnie zawieszał on spłatę zadłużenia zagranicznego. Żaden inny kraj na świecie nie zalegał z płatnościami tyle samo razy!

Zarzewie aktualnego kryzysu zadłużeniowego powstało w 2018 roku, kiedy to władze Argentyny podpisały umowę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Na jej podstawie kraj ten zaciągnął dług na kwotę 57 miliardów dolarów. Jednakże, jak się potem okazało, Argentyna nie była w stanie spłacać zadłużenia zagranicznego, w wyniku czego pod koniec 2020 roku tamtejsze finanse publiczne się załamały, a ichniejsza gospodarka popadła w kryzys. 

Zobacz także: Argentyna jest w kryzysie – Zbliża się szóste bankructwo w ciągu 40 lat

Inflacja w Argentynie rośnie, argentyńskie peso słabnie

Wspomnianemu kryzysowi towarzyszy stosunkowo szybki wzrost cen. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Argentynie zaczęła rosnąć pod koniec 2020 roku, kiedy to finanse publiczne się załamały. W zeszłorocznym grudniu wynosiła ona już 52,1 proc. Inflacja w Argentynie

Wskaźnik inflacji w Argentynie (%)

Co więcej, z sondażu Market Expectations Survey przeprowadzonego przez ichniejszy bank centralny wynika, że inflacja w Argentynie w bieżącym roku nie spadnie, a jeszcze wzrośnie. 37 ankietowanych analityków średnio przewidywało, że wyniesie ona 54,8 proc. na koniec 2022 roku. 

Eksperci spodziewają się również, że dojdzie do dalszego dewaluowania argentyńskiego peso. To w ciągu ostatnich 10 lat osłabło 30-krotnie. Jeszcze na początku 2018 roku jeden dolar kosztował 20 argentyńskich peso, z kolei obecnie trzeba za niego zapłacić ponad 5 razy więcej. Do tego analitycy twierdzą, że za rok dolar będzie kosztował 163,74 peso, a pod koniec 2023 roku 229,18 peso. Co warto zaznaczyć, eksperci przewidują wysokość kursu oficjalnego, ustanawianego przez argentyński rząd. Jak informuje agencja prasowa Reuters, na czarnym rynku już teraz dolar często kosztuje ponad 200 peso. 

Zobacz także: Dług Argentyny ma być spłacony, a społeczeństwo jest temu przeciwne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker