Europa

Populacja Bułgarii zmniejszyła się o ponad 10% w ciągu dekady

Na podstawie danych Krajowego Instytutu Statystycznego populacja Bułgarii zmniejsza się. Problemami wpływającymi na wyludnianie się kraju są przede wszystkim niska dzietność oraz wysoka śmiertelność. Coraz więcej młodych Bułgarów szuka pracy na Zachodzie, opuszczając rodzinny kraj. 

Populacja Bułgarii coraz bardziej maleje

Według danych z NSI na przestrzeni ostatniej dekady populacja Bułgarii zmniejszyła się o 11,5%. Oznacza to, że obecnie w kraju jest o 844 000 mniej Bułgarów niż przed dziesięcioma laty. Według stanu na wrzesień populacja kraju wynosiła 6,5 miliona. Liczba gospodarstw domowych wynosiła średnio 2,8 miliona, z czego na jedno gospodarstwo przypadało średnio 2,3 osoby.

Zobacz także: Bułgaria: rząd planuje wejście kraju do strefy euro w styczniu 2024 r.

Bułgarzy są najszybciej kurczącym się narodem na świecie

Na przestrzeni ostatnich trzech dekad, a więc po upadku reżimu totalitarnego Bułgaria straciła 2,4 miliona ludzi, stanowiących ok. 28% swojej populacji. Obecnie w miastach mieszka ok. 74,3% obywateli Bułgarii, z czego Sofia, stolica kraju, była jedynym ośrodkiem miejskim, w którym liczba mieszkańców wzrosła. Na przestrzeni minionej dekady w mieście zamieszkało 188 000 nowych osób. Największy spadek liczby mieszkańców odnotowano natomiast w powiatach Dobrich i Vidin (o 26,3%) oraz Montana (o 24,2%).

Czynnikami wpływającymi na spadek populacji są przede wszystkim niska dzietność oraz wysoka śmiertelność. Coraz więcej młodych Bułgarów rezygnuje z pracy w kraju, szukając zatrudnienia na Zachodzie. Odsetek ludzi w wieku powyżej 65 lat wzrósł o 5,4% w porównaniu z rokiem 2011 i o 9,6% w porównaniu z rokiem 1992. Spadł również odsetek dzieci i ludzi w wieku zdolnym do pracy.

Zobacz także: Gazociąg IGB: Bułgaria traci przez grecką firmę 750 tys. euro dziennie

Problemem Bułgarii jest również zła kondycja narodowego systemu ochrony zdrowia. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat zmarło 31 000 osób z powodu COVID-19. Liczba ta byłaby zapewne mniejsza, gdyby nie przeciążony i niewydolny system. ONZ podaje, że przy utrzymaniu obecnego tempa wyludniania się kraju w 2050 roku Bułgarię będzie zamieszkiwać zaledwie 5,4 mln osób. Bułgaria nie jest jednak wyjątkiem. Niemal całe Bałkany są regionami, które od lat się wyludniają.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker