Uncategorized

ONZ zabiega o rekordową pomoc dla Afganistanu wynoszącą 4,4 mld USD

Po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie zapanował głęboki kryzys. Cierpią zwykli obywatele, w kraju brakuje podstawowych artykułów. ONZ zabiega u darczyńców o rekordowo wysoką pomoc finansową dla Afganistanu. 

Rekordowo wysoka pomoc dla Afganistanu

O rekordowe wsparcie dla Afganistanu zabiega Organizacja Narodów Zjednoczonych. We wtorek poproszono darczyńców o przekazanie 4,4 mld USD pomocy humanitarnej w 2022 roku. Pomoc finansową nazwano „niezbędną luką”, która ma zapewnić stabilność po okresie zawirowań w kraju. Pospieszne opuszczenie kraju przez USA i nowe rządy talibów pogłębiły kryzys. Ludzie cierpią głód, prawa kobiet są coraz bardziej ograniczane. Środki, o jakie prosi ONZ, wynoszą niemal jedną czwartą PKB kraju. Wsparcie finansowe ma być trzykrotnie wyższe niż w minionym roku.

Szef pomocy ONZ Martin Griffiths powiedział na konferencji w Genewie:

To absolutne minimum. Bez tego finansowania nie będzie przyszłości, musimy to zrobić, w przeciwnym razie nastąpi odpływ, będzie cierpienie.

Zobacz także: Głód w Afganistanie jest na horrendalnie wysokim poziomie

Gospodarka na skraju załamania

Pomoc dla Afganistanu ma pozwolić na ograniczenie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Pospieszne wycofywanie wojsk amerykańskich sprawiło, że gospodarka zaczęła być na skraju załamania. Po przejęciu stolicy Talibowie zaczęli wprowadzać swoje rządy, opierające się na fundamentalizmie religijnym. Ceny żywności dynamicznie wzrosły, co wywołało powszechny głód. Dodatkowo zachodnie sankcje nałożone na Afganistan ograniczyły podaż lekarstw w kraju.

Zobacz także: Gospodarka Afganistanu – czy można mówić o jakiejkolwiek nadziei?

Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców powiedział:

Konflikt między talibami a poprzednim rządem się skończył, a to otworzyło pewną przestrzeń bezpieczeństwa, z której myślę, że musimy skorzystać.

Jak zapewniał Martin Griffiths po spotkaniu się z przedstawicielami talibów, pomoc dla Afganistanu ma trafić do najbiedniejszych, a nie do władz kraju. Urzędnicy ONZ są przekonani, że konflikt pomiędzy byłymi władzami a talibami się zakończył, wobec tego działania zmierzające do poprawy życia ludności powinny nastąpić właśnie w tym roku. Jednak, aby pomóc Afganistanowi, konieczne jest zebranie ogromnych funduszy.

Zobacz także: MFW: Ekonomiczne nieszczęścia Afganistanu szkodzą sąsiadom

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker