Uncategorized

Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Nikaraguę

Stany Zjednoczone nakładają dodatkowe sankcje na Nikaraguę, w dniu inauguracji prezydenta, Daniela Ortegi. Zarzucają prezydentowi i jego urzędnikom, że nie przestrzegają podstawowych zasad demokracji. 

Kontrowersyjne wybory w Nikaragui

Obserwatorom z Unii Europejskiej Organizacji Państw Amerykańskich zabroniono wjazdu do kraju i przyglądania się wyborom. Nie wpuszczono również niezależnych dziennikarzy. To sprawiło, że Departament Stanu USA zdecydował się na nałożenie kolejnych sankcji. Prezydent Daniel Ortega wygrał czwartą kadencję z rzędu w listopadzie, jednak w tym tygodniu doszło do oficjalnej inauguracji. Waszyngton zarzuca nikaraguańskim politykom, że łamią prawa człowieka i uderzają w demokrację. Działania USA są koordynowane z sojusznikami, m.in. z Unią Europejską.

Zobacz także: OECD: Ameryka Łacińska i Karaiby przed pandemią prowadziły właściwą politykę podatkową

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Nikaraguę

Nałożone sankcje mają zwiększyć presję na Ortegę i jego żonę. Na kilka miesięcy przed wyborami prezydent kraju, były partyzant marksistowski, zatrzymywał przeciwników oraz oponentów. Tym samym zapewnił sobie zwycięstwo w czwartej z rzędu kadencji. W niedzielę urząd objęli członkowie kongresu narodowego, 75 z 90 członków należy do partii obecnego prezydenta, natomiast 15 pozostałych należy do partii współpracujących z reżimem. W kraju opozycja niemal nie istnieje. Stany Zjednoczone liczą, że sankcje osłabią rząd wspierany przez kontrowersyjnego prezydenta. Kraj jednak zwrócił się w kierunku Chin i nawiązał relacje dyplomatyczne z Pekinem.

Departament Stanu USA poinformował, że podejmie kroki w celu nałożenia ograniczeń wizowych na 116 osób, które podważają demokrację w kraju. Już wcześniej ograniczenia nałożono na kluczowych uczestników nikaraguańskiej sceny politycznej, w tym ministra obrony, urzędników wojskowych czy firmę nadzorującą usługi telekomunikacyjne i pocztowe.

Unia Europejska również wydała zakazy podróżowania i zamroziła aktywa członków rodziny Ortegi i Murillo, Naczelnej Rady Wyborczej i firmy nadzorującej usługi telekomunikacyjne i pocztowe:

Osoby, których dotyczy cel, są odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka, w tym represjonowanie społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie sfałszowanych wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz podważanie demokracji i praworządności.

Zobacz także: Rekordowo wysoki eksport odpadów z USA do krajów Ameryki Łacińskiej

Co ciekawe, na inauguracji zjawili się prezydent Wenezueli Nicolas Maduro i prezydent Kuby Miguel Diaz Canel. Swoją delegację wysłał również Pekin, niedawno Chiny nawiązały relacje z Nikaraguą. Wszystko dzięki odrzuceniu relacji z Tajwanem, który został przez administrację Ortegi uznany za integralną część ChRL. Jeszcze niedawno kraj ten był jednym z nielicznych, które uznawały niepodległość Tajpej. Pekin zyskuje  kolejnego sojusznika w regionie zdominowanym przez USA. W 2018 roku relacje dyplomatyczne z Tajwanem zerwały kraje takie jak Salwador i Dominikana, a w 2017 roku – Panama.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker