Polska

Fuzja Orlenu z Lotosem. Część aktywów przejmie gigant z Arabii Saudyjskiej

Podczas zaplanowanej konferencji prasowej PKN ORLEN ogłosił kto przejmie aktywa Lotosu. Operacja ma zapewnić dywersyfikację dostaw ropy do rafinerii w Europie Środkowej. Fuzja Orlenu z Lotosem jest coraz bliżej realizacji. 

Postanowienia ORLENU ws. przejęcia części aktywów

Na podstawie oficjalnych informacji węgierski MOL przejmie 417 stacji Lotosu, natomiast gigant naftowy Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej przejmie udziały w rafinerii. Doprowadzenie do tych transakcji było warunkiem stawianym przez Komisję Europejską. Podano również, że Orlen odkupi część udziałów MOL (144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji).

Zobacz także: Komisja Europejska daje PKN ORLEN więcej czasu na realizację warunków zaradczych

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej

PKN ORLEN podpisał z Saudi Arabian Oil Company umowę długoterminową na dostawy ropy naftowej w ilości od 200-337 tysięcy baryłek dziennie. Według Daniela Obajtka przedsiębiorstwo z Arabii Saudyjskiej stanie się strategicznym partnerem Orlenu. Saudi Arabian Oil Company ma nabyć ok. 30% Lotosu. Cena jaką wyznaczono za aktywa Lotos Asfalt wynosi 1,15 mld zł.

Stały element ceny MOL za Lotos Paliwa wynosi ok. 610 mln USD. Element zmienny jest zależny od długu i kapitału obrotowego. PKN Orlen ma zapłacić natomiast za stacje MOL ok. 229 mln euro.

Zobacz także: Fuzja PKN ORLEN i LOTOS-u ma się odbyć w pierwszym półroczu 2022

Odsprzedanie części aktywów Lotosu (30% udziałów i 80% stacji) było konieczne, na podstawie postanowień Komisji Europejskiej.

Joanna Zakrzewska, rzeczniczka Orlenu, napisała w komunikacie prasowym:

Należy podkreślić, że od samego początku procesu PKN Orlen dąży do wynegocjowania takich warunków, które zapewnią wymierne korzyści obu spółkom, ich akcjonariuszom i klientom oraz zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne polskiej gospodarce. Taki był priorytet rozmów i to się nie zmieniło.  (…) Nadużyciem są również jakiekolwiek twierdzenia o rzekomej prywatyzacji Grupy Lotos. Połączenie obejmie dwie spółki mające tego samego właściciela i do tej pory konkurujące ze sobą, co jest niespotykane na europejskim rynku. Dodatkowo intencją PKN Orlen jest wybór takich partnerów do realizacji środków zaradczych, którzy umożliwią dalszy stabilny rozwój potencjalnie przejętych aktywów.

Fuzja Orlenu z Lotosem ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker