Energetyka

Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Zgodnie z danymi na 2021 rok, Australia to największy eksporter LNG na świecie. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Katar i USA. Te trzy państwa odpowiadają łącznie za niemal 60% światowego eksportu LNG. 

Eksport LNG – Australia, USA, Katar

Jak pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku, Stany Zjednoczone stały się liderem w eksporcie LNG w grudniu (Więcej tutaj: link). Jednak ten wynik nie wystarczył, aby zagrozić pozycji Australii, która zdominowała rynek w 2021 roku. Na podstawie danych zaprezentowanych przez firmę analityczną Kepler, Australia wyeksportowała 80,23 mln ton LNG. To znaczny wzrost, gdyż rok wcześniej wielkość ta wyniosła 77,63 mln ton. Drugie miejsce w rankingu przypadło Katarowi (77,83 mln ton), który wyeksportował nieco mniej niż w 2020 roku (77,88 mln ton). Pomimo grudniowego triumfu, w rocznym rozrachunku Stany Zjednoczone zajęły trzecie miejsce z wynikiem 70,43 mln ton przeznaczonych na eksport. W przypadku USA odnotowano jednak największy wzrost wolumenu (w 2020 roku wyeksportowano 47,35 mln ton).

Zobacz także: Katar uzyska 126 mln ton LNG rocznie. Pomogą w tym gazowce z Korei

Największy eksporter LNG na świecie

Sumując wyniki trzech krajów, Australia, Katar i USA dostarczyły łącznie 228,5 mln ton, co stanowi ok. 60% światowego eksportu LNG. Wolumen eksportu z trzech wskazanych państw wzrósł o 12,6% w porównaniu do roku 2020, kiedy wyeksportowano ok. 202,85 mln ton LNG.

Według oficjalnych danych prawie cały eksport australijskiego LNG trafił do krajów azjatyckich, głównie do Chin oraz Japonii. Katar sprzedawał gaz również do Azji, a w mniejszym stopniu do Europy. W ciągu roku Katar zwiększył niemal trzykrotnie dostawy gazu do Ameryki Łacińskiej. USA sprzedawały gaz do Azji (wzrost sprzedaży o prawie 50% r/r), Europy oraz Ameryki Łacińskiej (wzrost sprzedaży o prawie 100% r/r).

Zobacz także: Chiny zwiększyły dostawy katarskiego gazu, aby złagodzić kryzys w kraju

Pomimo że w zeszłym roku Australia była największym eksporterem LNG na świecie, warto zwrócić uwagę na wzrost znaczenia USA. W ostatnim miesiącu 2021 roku partnerzy zagraniczni kupili 13% wyprodukowanego gazu w USA, co jest 7-krotnym wzrostem w porównaniu z rokiem 2016. Stany Zjednoczone zaczynają odgrywać coraz większą rolę, jeśli chodzi o eksport LNG, głównie dzięki modernizowanej infrastrukturze.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker