Finanse

Bardzo dobra kondycja funta. Rynek oczekuje podwyżki stóp

Funt brytyjski dobrze rozpoczął bieżący rok. W pierwszym tygodniu stycznia wzrósł w stosunku do euro, w drugim zaś umocnił się w stosunku do dolara. Aktualna kondycja funta jest zaskakująco pozytywna. 

Kondycja funta odporna na zawirowania polityczne

Brytyjska waluta zyskała na znaczeniu wśród rosnących niepokojów dotyczących przyszłości premiera Borisa Johnsona. Premier znalazł się pod silną presją mediów i opinii publicznej, po tym, jak wyjawiono, że brał udział w nielegalnym zgromadzeniu w ogrodach Downing Street w maju 2020 roku. Jednak funt utrzymuje się na wysokiej pozycji, nawet pomimo politycznych doniesień, co może wskazywać na jego odporność względem przyszłości premiera.

Strateg ING, Francesco Pesole, powiedział:

Szanse na ustąpienie premiera Wielkiej Brytanii Johnsona rosną, ale funt wydaje się odporny na hałas polityczny i może nie ucierpieć na zmianie przywództwa w kraju.

Zobacz także: Spadek PKB Wielkiej Brytanii był jednak mniejszy

Wykres 1. Kondycja kluczowych walut na początku 2022 roku. 

Reuters

Funt brytyjski w średniej i długiej perspektywie

Największy wpływ na kondycję funta w średniej i długiej perspektywie ma polityka Banku Anglii. Obecnie na rynkach mówi się o podniesieniu stóp w lutym i kontynuowanie dalszych podwyżek do końca roku podnosząc stopy do 1,0%. Bank Anglii chce stłumić rosnącą inflację, która jest gotowa, aby powrócić do pełnego zatrudnienia. Sytuacja epidemiczna również wydaje się opanowana. Omikron osiągnął szczyt, liczba dziennych przypadków zachorowań maleje od tygodnia.

Zobacz także: Ceny domów w Wielkiej Brytanii wystrzeliły w górę!

Zagrożeniem dla funta jest uniknięcie podwyżki stóp przez Bank Anglii w lutym oraz nakłonienie rynku do obniżenia oczekiwań dotyczących dalszych podwyżek stóp procentowych.

You-Na Park-Heger, analityk w Commerzbanku, powiedział:

W ciągu ostatnich tygodni funt szterling umocnił się zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. Oczywiście uwaga skupia się głównie na polityce pieniężnej i niespodziewanej podwyżce stóp procentowych Banku Anglii w grudniu, która zapewniła wsparcie dla funta szterlinga.

Na podstawie najnowszych danych za listopad, brytyjskiej gospodarce udało się wrócić do stanu sprzed pandemii. Istnieją jednak kolejne zagrożenia, takie jak podwyżka cen energii w kwietniu, kiedy taryfy energii wzrosną o około 50% oraz wzrost składek na ubezpieczenie społeczne.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker