Uncategorized

Zatrudnienie w USA rośnie 3 razy szybciej niż po Wielkiej Recesji

Zatrudnienie w USA stale rośnie. Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych radzi sobie zaskakująco dobrze. Zagrożeniem może być jednak wzrost zakażeń wariantem Omikron.

Zatrudnienie w USA – stopa bezrobocia maleje

Według danych rynek pracy w USA odbudowuje się trzy razy szybciej niż po Wielkiej Recesji. Stopa bezrobocia odnotowała dynamiczne ożywienie. Według najnowszego raportu U.S. Bureau of Labour Statistics stopa bezrobocia spadła do 3,9%, znajdując się w okolicach historycznego minimum sprzed pandemii (3,5% w lutym 2020 roku). Odczyt ten spadł z 6,7% na początku roku, co czyni roczny spadek największym w danych od 1949 roku. Zatrudnienie poza rolnictwem ogółem wzrosło w grudniu o 199 000.

Tempo ogólnego ożywienia jest zaskakująco szybkie. Początkowa fala zachorowań w 2020 roku silnie uderzyła w rynek, powodując najwyższy w historii spadek liczby miejsc pracy w USA. Na szybkie odbicie miała wpływ przede wszystkim pomoc rządowa. Analitycy wskazują, że jeśli tempo ożywienia się utrzyma, Amerykanie powrócą do normalności trzy razy szybciej niż po Wielkiej Recesji. Pomimo że obecnie w USA ok. 6,3 miliona Amerykanów pozostaje bez pracy, tegoroczne prognozy dla gospodarki USA są pozytywne.

Zobacz także: Stagflacja w USA możliwa, ale mało prawdopodobna

Wykres 1. Procentowy spadek zatrudnienia poza rolnictwem w USA (pandemia i okres Wielkiej Recesji).

Chart: Andy Kiersz/Insider Source: Bureau of Labor Statistics via FRED; chart follows method of Bill McBride at calculatedrisk.com, BI

Zobacz także: Niskie bezrobocie w USA zwiększa presję na podwyżkę stóp procentowych

Zagrożenia dla amerykańskiego rynku pracy

Jednak opublikowany grudniowy raport uwzględnia dane zebrane do połowy grudnia. Oznacza to, że sporym zagrożeniem dla USA jest wzrost zakażeń i szybko rozprzestrzeniający się wariant Omikron. W kraju utrzymuje się również zjawisko Wielkiej Rezygnacji. Według danych JOLTS w listopadzie dostępnych było 10,6 mln miejsc pracy, lecz wówczas liczba rezygnacji skoczyła do rekordowego poziomu 4,5 miliona.

Zobacz także: Boomerzy, a nie Millenialsi odpowiadają za niedobór siły roboczej w USA

Wykres 2. Nowe przypadki zachorowań na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. 

NY Times

W tym roku w Stanach Zjednoczonych ma powstać jeszcze więcej miejsc pracy. Według raportu w ciągu najbliższych miesięcy rynek będzie zbliżał się do pełnego ożywienia. Oznacza to, że Amerykanie odnotują najszybszy wzrost zatrudnienia w historii.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker