Uncategorized

Chiny utrzymają wydobycie węgla również podczas zbliżających się świąt

Pomimo rekordowych zapasów węgla, Chiny mają zamiar utrzymać poziom wydobycia również podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. 

Wydobycie węgla – Chiny dążą do nowego maksimum?

Jak podaje agencja prasowa Reuters, Pekin chce, aby podczas księżycowego Nowego Roku wydobycie zostało utrzymane na stałym poziomie. Chiński Nowy Rok wypada w tym roku od 31 stycznia do 6 lutego. Urzędnik Departamentu Operacji Gospodarczych NDRC powiedział Reuters, że zapas węgla energetycznego osiągnął rekordowy poziom 16 stycznia wynosząc 166 milionów ton, co pozwala na pokrycie 21 dni użytkowania. Wynik jest powiązany głównie ze zwiększeniem obrotów w największych portach węglowych. Jednak, w okresie świątecznym zarówno produkcja przemysłowa, jak i wydobycie kluczowych surowców spada. W tym roku ma być inaczej. Rząd zachęca do niezwalniania tempa również na przełomie stycznia i lutego.

Zobacz także: Chiny: surowce rekordowo drogie, zyski przemysłowe rekordowo wysokie

Według Li Yunqinga, pełniącego funkcję urzędnika Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, Chiny w ubiegłym roku zwiększyły konsumpcję węgla o 10,3%. Według prognoz w tym roku ta ma być jeszcze większa. Ceny uległy stabilizacji od listopada, od momentu, gdy rząd nakazał zwiększyć wydobycie.

Zobacz także: Czy kryzys w Kazachstanie wpłynie na handel między Chinami i Europą?

Chiny – nacisk na rozwój nie ustaje

Rząd naciska także na rozwój międzyregionalnych sieci elektroenergetycznych. Ma to pomóc w optymalizacji systemu energetycznego po tym, jak kryzys dostaw w zeszłym roku doprowadził do racjonowania energii. Wówczas w kraju ceny węgla osiągały historyczne pułapy. W Północnych Chinach to właśnie gaz ziemny pozostaje głównym paliwem grzewczym.

Na podstawie oficjalnych informacji w lecie Chiny mają także zwiększyć moce wytwórcze energii, zachęcając firmy do maksymalizacji produkcji ropy i gazu. W zeszłym roku rekordowe zużycie gazu odnotowano 27 grudnia. Wówczas wyniosło 1,372 mld m3, przy czym przekroczyło o 50 mln m3 poprzedni szczyt w ostatnim sezonie grzewczym. Pekin zdecydowanie dąży do tego, aby zeszłoroczna sytuacja związana z przerwami w dostawie energii się nie powtórzyła. Wówczas ucierpiały nie tylko gospodarstwa domowe, ale również zakłady przemysłowe.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker