Uncategorized

EIA: Produkcja paliw kopalnych w USA osiągnie rekord w 2023 roku!

Pomimo zmieniających się warunków na świecie, produkcja paliw kopalnych ma w przyszłym roku przebić poziom sprzed pandemii. 

Produkcja paliw kopalnych osiągnie nowy rekord

Według prognoz EIA (U.S. Energy Information Administration) produkcja paliw kopalnych w USA będzie nadal rosła w 2022, przewyższając produkcję w 2019 roku, aby osiągnąć nowy rekord w 2023 roku. W zeszłym roku w USA suchy gaz ziemny stanowił 46% całkowitej produkcji paliw kopalnych. Ropa naftowa stanowiła 30%, węgiel odpowiadał za 15%, a płyny z elektrowni gazowych (NGPL) za 9%.

Zobacz także: Przemysł paliw kopalnych otrzymuje w dotacjach 11 mln dolarów na minutę

U.S. Energy Information Administration

Zobacz także: Rekordowe przychody firm naftowych i gazowych. Lewica żąda nowego podatku

U.S. Energy Information Administration

Paliwa kopalne – prognozy dotyczące produkcji

Pomimo że produkcja ropy naftowej spadła o 1% w 2021 roku, ma wzrosnąć o 6% w 2022 i 5% w 2023. Dodatkowo EIA przewiduje, że w latach 2022-2023 ceny ropy pozostaną na wysokim poziomie, zachęcając do wzrostu liczby aktywnych platform wiertniczych i dalszej poprawy wydajności wiercenia.

Jeśli chodzi o węgiel, wydobycie w 2021 roku wzrosło o 7%, napędzane przede wszystkim przez zwiększony popyt z uwagi na wysokie ceny gazu. Niższe ceny węgla sprawiły, że jego zastosowanie było bardziej ekonomiczne. Pomimo że w 2020 roku produkcja węgla w USA spadła do najniższego poziomu od 1964 roku, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wzrośnie o 6% ze względu na odbudowywanie zapasów przez elektrownie. W 2023 roku produkcja ma wzrosnąć o 1% z uwagi na spadek zapotrzebowania na ten surowiec w elektroenergetyce.

Prognozuje się, że produkcja gazu wzrośnie nieznacznie. W 2021 roku wzrosła o 2%, jednak poprawa wydajności odwiertów ma przyczynić się do wzrostu produkcji o 3% w 2022 roku i ok. 2% w 2023 roku. Lepsze perspektywy wzrostu analitycy odnoszą do koproduktu gazu ziemnego NGPL. W 2021 roku produkcja US NGPL wzrosła o 4%, w tym roku ma odnotować wzrost o 9%, a następnie 4% w 2023 roku.

Zobacz także: USA: pierwszy komercyjny prom na wodorowe ogniwa paliwowe zwodowany

Biorąc pod uwagę powyższe szacunki, jasne staje się, że USA w ciągu najbliższych dwóch lat nie zamierza ograniczać produkcji paliw kopalnych. Z uwagi na obecną sytuację w Europie, można oczekiwać, ze Stany Zjednoczone będą dążyć do zabezpieczenia zapasów na kolejny sezon.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker