GospodarkaNewsPolska

Fikcyjne samozatrudnienie jest domeną branży IT i ochrony zdrowia

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), fikcyjne samozatrudnienie jest w Polsce zjawiskiem powszechnym. Z ich szacunków wynika, że stosunkowo najwięcej osób prowadzi fikcyjną działalność gospodarczą w branży IT i ochronie zdrowia.

Czym jest fikcyjne samozatrudnienie?

Fikcyjne samozatrudnienie jest sytuacją, w której dana osoba teoretycznie prowadzi działalność gospodarczą, jednakże realnie wykonuje ona obowiązki charakterystyczne dla umowy o pracę oraz pracuje głównie dla jednego podmiotu. Ludzie zakładają fikcyjną działalność gospodarczą głównie po to, aby płacić niższe składki i podatki. Z wyliczeń Jakuba Sawulskiego wynika, że osoba, będącą na umowie o pracę, osiągająca dochód rzędu 100-200 tys. złotych rocznie, zakładając takową, może zmniejszyć wysokość opodatkowania nawet o jedną trzecią. 

Liczba osób na fikcyjnym samozatrudnieniu

Zobacz także: Im bogatszy kraj, tym mniej osób na samozatrudnieniu

Według wielu analityków to właśnie kształt polskiego systemu podatkowego najsilniej wpływa na to, że fikcyjne samozatrudnienie jest w naszym kraju tak powszechne. Jak wynika z szacunków ekonomistów PIE, w Polsce liczba osób pracujących na takiej formie zatrudnienia kształtowała się od 2016 roku na poziomie ponad 160 tysięcy. Co interesujące wybuch pandemii nie przyczynił się do zwiększenia liczby fikcyjnych działalności gospodarczych. Jak widać na powyższym wykresie, w 2020 roku ich liczba była mniejsza niż rok wcześniej. 

Z szacunków ekspertów PIE wynika, że fikcyjne samozatrudnienie jest najbardziej powszechne w sektorze IT oraz w opiece zdrowotnej. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie można wyczytać, że prawie co czwarty pracownik sektora IT był w taki sposób zatrudniony, a 21 proc. osób pracujących w opiece zdrowotnej miało założoną fikcyjną działalność gospodarczą. Do tego analizowana forma zatrudnienia była stosunkowo powszechna w działalności profesjonalnej i naukowej. Co dziesiąta osoba tam pracująca była fikcyjnie samozatrudniona. 

Fikcyjne samozatrudnienie jest domeną branży IT i ochrony zdrowia

Czy prowadzenie fikcyjnej działalności gospodarczej się opłaca?

Jak zaznaczają eksperci PIE fikcyjne samozatrudnienie, co prawda opłaca się finansowo, jednak znacznie obniża bezpieczeństwo socjalne pracowników. Osoby zatrudnione w taki sposób, w przyszłości będą otrzymywać niższe świadczenia emerytalne. Co więcej, mogą być one zwolnione w każdej chwili i nie przysługuje im urlop wypoczynkowy. Z tych powodów analitycy PIE wskazują, że fikcyjne samozatrudnienie jest kolejną formą „uśmieciowienia” rynku pracy. Według nich rząd powinien zreformować system podatkowy, tak aby ograniczyć liczbę osób w taki sposób zatrudnionych. 

Zobacz także: Ile osób zarabia na umowach cywilnoprawnych?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker