GospodarkaNewsPolska

W 2021 roku nowe mieszkanie oddawano do użytkowania co 134 sekundy

Główny Urząd Statystyczny w nowej informacji sygnalnej postanowił odpowiedzieć między innymi na pytanie, ile w 2021 roku wybudowano mieszkań w Polsce? Z niej wynika, że w ubiegłym roku nowe mieszkanie oddawano do użytkowania średnio co 134 sekundy. Ponadto w analizowanym okresie wydano znacznie więcej pozwoleń na budowę oraz wzrosła liczba rozpoczętych budów. 

Ile w 2021 roku wybudowano w Polsce mieszkań? Dużo ponad 200 tys.

Jak możemy wyczytać w informacji sygnalnej GUSu zatytułowanej „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-grudzień 2021 r.”, w 2021 roku oddano do użytkowania 234,7 tys. mieszkań, czyli o 6,3 proc. więcej niż przed rokiem. Oznacza to, że w analizowanym okresie przekazywano do eksploatacji nowe mieszkanie średnio co 134 sekundy. Jest to najlepszy wynik od dekady Gierka. Choć do rekordu wszechczasów jednak daleko. W 1978 oddano do użytku aż 284 tys. mieszkań. 

Do tego, powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania w 2021 roku wrosła prawie dwukrotnie szybciej niż liczba mieszkań. W analizowanym okresie wyniosła ona 21,8 milionów metrów kwadratowych i była ona wyższa o 11,4 proc. niż przed rokiem. 

Co interesujące mimo takiego wzrostu podaży mieszkań, ich ceny nie spadły. Co więcej, te w ostatnich latach rosły w Polsce stosunkowo szybko. Wzrost cen nieruchomości w naszym kraju od 2019 roku był bardzo dynamiczny i osiągnął 4. wartość wśród państw UE. Ponadto w następnym roku będą one rosły dalej. Według prognoz ekonomistów PIE wzrost cen nieruchomości w Polsce w 2022 r. wyniesie około 10 proc.

Zobacz także: Dzięki deweloperom w 2021 r. powstanie najwięcej mieszkań od epoki Gierka

Wzrost budownictwo mieszkaniowe zawdzięcza inwestorom indywidualnym

Informacja sygnalna GUSu wskazuje, że opisany wzrost budownictwo mieszkaniowe zawdzięcza głównie inwestorom indywidualnym. W ubiegłym roku oddali oni do użytkowania 88,3 tys. mieszkań, czyli o 19,4 proc. więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie deweloperzy przekazali do eksploatacji o 0,7 proc. mniej mieszkań niż w 2020 roku, tj. 141,7 tysięcy.

Choć bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości deweloperzy prześcigną indywidualnych inwestorów pod względem wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Wskazuje na to choćby fakt, że w ubiegłym roku otrzymali oni więcej pozwoleń na budowę o 23,9 proc., gdy inwestorzy indywidualni otrzymali takowych o 21,4 proc. więcej. Do tego rozpoczęli oni znacznie więcej budów. Z danych GUSu wynika, że w analizowanym okresie deweloperzy zapoczątkowali budowę 166,3 tys. mieszkań (27,7 proc. więcej), a inwestorzy indywidualni 106,1 tys. (17,5 proc.).

liczba mieszkań oddanych do użytku

Źródło danych GUS

Jak widać na zamieszczonym powyżej wykresie, pod względem liczby mieszkań przekazanych do eksploatacji, pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów widać spore nierówności między województwami. Tych zdecydowanie najwięcej było w województwie mazowieckim. Wspomniane wartości dla niego wyniosły kolejno 44,6 tys., 50,7 tys. i 62,4 tys. Z kolei najgorzej pod tymi względami wypada województwie opolskie. Choćby liczba mieszkań oddanych do użytkowania była tam ponad 9-krotnie razy mniejsza niż w województwie mazowieckim. 

Zobacz także: Czy ceny mieszkań dalej będą rosnąć?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker