EuropaGospodarka

Populacja Chorwacji skurczyła się o prawie 10% w ciągu dekady!

Ze wstępnych statystyk spisu powszechnego przeprowadzonego przez chorwacki urząd statystyczny wynika, że populacja Chorwacji w ciągu dziesięciu lat skurczyła się prawie o 10 procent. Jest to efekt kombinacji niskiego wskaźnika urodzeń oraz emigracji do innych krajów UE.

Populacja Chorwacji się kurczy! Będzie jeszcze gorzej — wskazuje ONZ

Chorwacja zmaga się ze sporym problemem demograficznym. Mianowicie populacja tego kraju w ciągu dekady skurczyła się aż o 10 procent. Jeszcze dziesięć lat temu w Chorwacji mieszkało 4,2 milionów osób. Obecnie w tym kraju jest 3,8 milionów mieszkańców. Dokładne dane wskazują, że populacja zmniejszyła się o 396 tys. osób.

To niewiarygodna katastrofa dla Chorwacji — stwierdza demograf Stjepan Sterc

Niestety prognozy nie są łaskawe dla Chorwatów. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) szacuje, że do 2100 roku populacja tego kraju wyniesie 2,5 milionów ludzi.

Zobacz także: Współczynnik urodzeń w Chinach najniższy w historii badań

Przystąpienie do UE pogorszyło problem depopulacji. Chorwaci wyjeżdżają z kraju

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 2013 roku. Od tego momentu problem demograficzny się nasila. Chorwaci masowo wyjeżdżają z kraju, dostrzegając za granicą większe możliwości rozwoju. Jak wskazują dane, ponad 250 tys. Chorwatów wyjechało od czasu wstąpienia do UE. Najczęściej wybierane kierunki to Niemcy, Austria oraz Irlandia.

Przyczyną masowych migracji są również słabnąca gospodarka, której bardzo ważnym ogniwem jest turystyka (25% PKB) oraz brak szans dla młodych osób. Ponadto, jak wiele krajów tego regionu, Chorwacja ma niski wskaźnik urodzeń będący na poziomie 1,47 (2019). Przyjmuje się, że zastępowalność pokoleń zapewnia wskaźnik urodzeń na poziomie 2,1.

Zobacz także: Czeski cud demograficzny – mieli najniższą dzietność na świecie, dziś są wzorem do naśladowania

Warto zaznaczyć, że problem migracyjny występuje w tym regionie od dłuższego czasu. Począwszy od masowej emigracji z tych regionów w XIX wieku do USA, a kończąc na procesie gastarbeiter i masowych wyjazdach do Republiki Federalnej Niemiec w latach 60. i 70. XX wieku, która z chęcią przyjmowała imigrantów z krajów EŚW. Wówczas jednak problem depopulacji nie występował w wyniku relatywnie wysokiego wskaźnika urodzeń kształtującego się w okolicach 2.

Od początku lat 90. XX wieku kiedy to wybuchła wojna w dawnej Jugosławii pomiędzy Chorwatami, Serbami oraz Bośniakami proces depopulacji w Chorwacji się nasila. Mianowicie od roku 1990, w którym to Republika Chorwacka osiągnęła szczyt populacji (prawie 4,8 mln osób), liczba mieszkańców tego kraju sukcesywnie maleje.

Zobacz także: Pociągiem z Krakowa do Chorwacji w 20h. RegioJet ogłosił nową trasę

Rząd ma plan. Rozda pieniądze

Chorwacki rząd nie pozostaje bierny na problemy demograficzne. W grudniu ogłosił program mający zmotywować chorwackich emigrantów do powrotu. Osoby, które wrócą do kraju „na start” otrzymają do 26 tys. euro na założenie własnej działalności gospodarczej.

Notabene, komisarzem UE ds. demografii jest Chorwatka Dubravka Šuica.

Zobacz także: Populacja Bułgarii zmniejszyła się o ponad 10% w ciągu dekady

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker