Gospodarka

Uwaga! Bank Centralny Turcji wstrzymał się z obniżką stóp procentowych

Po serii zeszłorocznych obniżek stóp procentowych, które zdaniem Erdogana oraz bankierów miały „zwalczyć” inflację, Bank Centralny Turcji po raz pierwszy zagłosował za wstrzymaniem luzowania monetarnego. Wobec tego, stopy procentowe w Turcji pozostaną na niezmienionym poziomie.

Stopy procentowe w Turcji nie spadną!

W miniony czwartek odbyło się posiedzenie decydentów tureckiego Banku Centralnego. Po serii obniżek stóp procentowych w ubiegłym roku, które zostały zapoczątkowane we wrześniu, Bank Centralny Turcji zagłosował za pozostawieniem stopy referencyjnej na stałym poziomie 14 proc.

Obecnie Turcja zmaga się z inflacją na poziomie 36 proc., a według nieoficjalnych źródeł nawet 83 procent. Zatem dalsze luzowanie ilościowe jeszcze bardziej pogrążyłoby turecką gospodarkę w chaosie. Według ekonomistów dynamika wzrostu cen osiągnie 50 proc. i pozostanie na tym poziomie przez dłuższy okres. Rząd turecki ma odmienne zdanie na ten temat. Według ich prognoz na początku 2023 roku inflacja będzie na poziomie jednocyfrowym.

Ponadto Bank Centralny Turcji poinformował o kontynuacji działań nad osiągnięciem docelowej stopy inflacji na poziomie 5 proc. W ten sposób decydenci monetarni chcą zapewne zwiększyć swoją wiarygodność, która jest mocno podważona w oczach inwestorów zagranicznych.

Zobacz także: Sytuacja gospodarcza w Turcji sprawia, że ponad 10 mln obywateli inwestuje w kryptowaluty

Erdogan nie zmienia swoich poglądów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan obecnie słynie z niezwykle nietypowych poglądów na temat ekonomii. Mianowicie uznaje on, iż inflację należy okiełznać poprzez obniżkę stóp procentowych. Jest to możliwe jedynie w specyficznych uwarunkowaniach gospodarczych danego kraju. Turcja jednak do takich państw obecnie nie należy. Jakby tego było mało, uważa on, że taka polityka monetarna zgodna jest z zasadami islamu.

Mimo że ostatnia decyzja Banku Centralnego mogła zwiastować cykl podwyżek stóp procentowych, tak się prawdopodobnie nie stanie. Erdogan zakomunikował, że stopy procentowe wciąż należy obniżać, jednak stopniowo i bez pośpiechu.

Co ciekawe okazuje się, że decyzja tureckiego BC nie była wywołana wysoką inflacją czy drastycznym osłabieniem liry w ub. roku. Bowiem Bank argumentuje, iż stopa referencyjna pozostanie na poziomie 14 proc. ze względu na rosnące ryzyko geopolityczne. Jest to nawiązanie do konfliktu między sojusznikami NATO (jednym z nich jest Turcja) a Rosją wobec sytuacji związanej z Ukrainą.

Zobacz także: Turecka lira w końcu zaczęła rosnąć, bo Erdogan ogłosił sprytny plan

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker