Uncategorized

Wybory w Chile: 14 z 24 resortów jest w rękach kobiet

Wybory w Chile wygrał 36-letni lewicowy polityk. Chilijski prezydent-elekt Gabriel Boric w zeszłym  tygodniu przedstawił skład swojego gabinetu. 14 z 24 ministerstw będzie kierowanych przez kobiety. 

Chile – młody rząd z przewagą kobiet

Średnia wieku członków gabinetu prezydenta Chile wynosi 49 lat. Lewicowy prezydent ma zacząć pełnić swoją funkcję 11 marca. W zeszłym tygodniu zaprezentował skład rządu, powierzając większość stanowisk kobietom. Przykładowo pieczę nad ministerstwem obrony będzie sprawować Maya Fernandez, wnuczka socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende, obalonego przez wojskowy zamach stanu w 1973 roku. Niektórzy z nominowanych byli również przywódcami strajków studenckich. Narastające nierówności społeczne w kraju wywołały falę protestów w 2019 roku, doprowadzając do wzrostu postępowej lewicy, co pozwoliło Boricowi objąć urząd.

Boric powiedział również:

Stworzyliśmy ten zespół z ludzi, którzy są przygotowani, z wiedzą, doświadczeniem i zaangażowani w program zmian, których potrzebuje kraj. (…) Misją tego gabinetu jest położenie fundamentów pod wielkie reformy, które zaproponowaliśmy w naszym programie.

Zobacz także: Argentyna jest w kryzysie – Zbliża się szóste bankructwo w ciągu 40 lat

Wybory w Chile – władza w większości w rękach kobiet

Ministerstwo skarbu zostało powierzone doświadczonemu finansiście, Mario Marcelowi, który dotychczas pełnił funkcję prezesa Centralnego Banku Chile. Swoją działalnością zyskał zwolenników na całym świecie. Wcześniej pracował w Banku Światowym, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Prezydent twierdził, że podczas przydzielania stanowisk nie brał pod uwagę sympatii politycznych, a każda decyzja była obiektywna. Jednak w konserwatywnych mediach potęgowane są obawy wobec młodego polityka.

Zobacz także: Kanał Panamski staje się coraz popularniejszy, głównie dzięki USA

Prezydent-elekt powiedział, że w czasie sprawowania urzędu będzie dążył przede wszystkim do napędzania wzrostu gospodarczego i wyeliminowania nierówności strukturalnych. W swoich wypowiedziach Boric często powtarzał, że zależy mu na sprawiedliwej redystrybucji bogactwa. Jednak jego koalicja dysponuje 37 ze 155 mandatów w Kongresie, więc aby uchwalić przepisy, będzie musiał współpracować z innymi partiami centrolewicowymi. Wcześniej krytykował je za zbytnią przychylność w stosunku do konserwatystów. Kadencja prezydenta zbiegnie się w czasie z publicznym referendum dotyczącym nowej konstytucji przygotowywanej przez zgromadzenie ustawodawcze, potencjalnie zmieniającej kształt systemu politycznego Chile

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker