Finanse

Praca dla kasjera — wszystko, co musisz wiedzieć przed złożeniem CV!

Myślisz o pracy na stanowisku kasjera? Specjaliści profesjonalnej obsługi klientów są obecnie jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników. Praca dla kasjera znajdzie się właściwe w każdym mieście — także w Twoim! Zanim jednak złożysz swoje CV, dowiedz się, jakie obowiązki będą na Tobie spoczywać i sprawdź, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć.

Z każdym rokiem możemy obserwować coraz to szybszy i intensywny rozwój branży sprzedażowej. Z tego też powodu, firmy w niej działające nieustannie poszukują nowych pracowników do profesjonalnej obsługi klienta. W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost zapotrzebowania na kasjerów, dlatego też na rynku pracy pojawia się mnóstwo nowych ofert. To świetna wiadomość dla wszystkich osób szukających zatrudnienia na dobrych warunkach, szczególnie że stanowisko kasjera powoli staje się synonimem naprawdę dobrych zarobków. Jakie warunki należy spełnić, by móc aplikować o taką pracę? Gdzie szukać najlepszych ofert?

Na czym polega praca kasjera?

Praca kasjera to wbrew pozorom nie tylko obsługa kasy fiskalnej. Przeważnie stanowisko to łączy w sobie zarówno obowiązki kasjera, jak i sprzedawcy. Oznacza to więc, że pracownik taki zajmuje się zarówno bezpośrednią sprzedażą towarów, jak i wieloma zadaniami związanymi z ich porządkowaniem. Do podstawowych zadań kasjera należy m.in.:

  • weryfikacja zgodności ilości towaru
  • przyjmowanie dostaw
  • dokonywanie rozliczeń kasowych
  • kontrola aktualności etykiet cenowych
  • rzetelna obsługa klientów
  • weryfikacja towaru pod względem jakości
  • przyjmowanie zwrotów i reklamacji
  • monitorowanie terminów przydatności produktów
  • zadbanie o właściwą ekspozycję produktów.

Zakres obowiązków w pracy dla kasjera może się oczywiście różnić w zależności od miejsca zatrudnienia. Zupełnie inne zadania dodatkowe znajdą się na tej liście w przypadku pracy w supermarkecie, a inne w sklepie z odzieżą, drogerii, czy kawiarni.

Praca dla kasjera — kto może aplikować?

Wymagania dotyczące kompetencji osoby ubiegające się o pracę dla kasjera będą się różnić w zależności od pracodawcy. Przeważnie, najważniejszym warunkiem w przypadku tego stanowiska jest przede wszystkim umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Jednak nawet jeśli do tej pory nie miałeś kontaktu z takim urządzeniem, to także nie jest to problem, ponieważ niemal we wszystkich miejscach zatrudnienia organizowane są specjalne szkolenia dla nowych pracowników.

Zobacz także: Praca dla imigrantów w Polsce – w 2022 r. planowane są kolejne przyjęcia

Na stanowisku kasjera najbardziej liczą się przede wszystkim wszelkie umiejętności miękkie. Bardzo ważna jest uważność, odpowiedzialność, czy też umiejętność pracy pod presją czasu. Poza tym praca kasjera polega na stałym kontakcie z drugim człowiekiem. Dlatego też jest to przede wszystkim zajęcie dla osób, którym miła i profesjonalna obsługa klientów przychodzi z łatwością.

Forma zatrudnienia na stanowisku kasjera — umowa o pracę czy zlecenie?

Aktualnie pracodawcy mają dość dużą elastyczność, jeśli chodzi o formy zatrudniania pracowników w branży sprzedażowej. Z tego też powodu wśród ogłoszeń, znajdziesz zarówno oferty pracy dla kasjera na umowę o pracę, jak i takie, gdzie zapewniana jest tylko umowa zlecenie. Warto jednak dodać, że obecnie większość dużych firm oferuję swym pracownikom współpracę na podstawie umowy o pracę, co jest naprawdę dużą zmianą, ponieważ jeszcze kilka lat temu było to niemal abstrakcją.

Ile zarabia kasjer?

Jeszcze do niedawna praca na stanowisku kasjera była kojarzona z najniższą krajową. Dziś się to bardzo zmienia, ponieważ płace w tej branży w ostatnich latach dosłownie poszybowały w górę. Obecnie mediana za miesiąc pracy na stanowisku kasjera wynosi około 3 390 zł brutto. Oczywiście wynagrodzenie zależne jest od wielu czynników, takich jak choćby lokalizacja, doświadczenie, zakres obowiązków, czy też wielkość firmy. W wielu miejscach perspektywy zarobkowe są naprawdę bardzo szerokie. Dlatego też można śmiało stwierdzić, że praca kasjera to świetna opcja nawet dla osób mających duże oczekiwania finansowe.

Zobacz także: Praca zdalna: nakaz włączania kamery obniża efektywność pracowników

A co z perspektywą awansu? Okazuje się, że w większych firmach możliwość awansowania na wyższe stanowisko jest całkiem realne i może nastąpić już nawet po kilku miesiącach pracy. Wszystko zależy przeważnie od zaangażowania i wyników sprzedażowych.

Praca dla kasjera — gdzie jej szukać?

Interesuje Cię praca dla kasjera? Myślisz, że sprawdzisz się na tym stanowisku? W takim razie z pewnością zastanawiasz się, gdzie właściwie szukać ofert. Teoretycznie praca dla kasjera znajdzie się właściwie w każdej galerii handlowej i w wielu samodzielnych sklepach. Jednak zanim złożysz gdzieś CV, lepiej zapoznaj się z tym, co oferuje Ci Twój lokalny rynek i sprawdź oferty w internecie. Możesz zrobić to z łatwością z pomocą portalu GoWork. Znajdziesz tam ogłoszenia z pracą dla kasjerów z całej Polski. Codziennie pojawiają się tam dosłownie dziesiątki nowych wpisów, dlatego też jest to idealne miejsce do szukania pracy, jeśli zależy Ci na jak najlepszych warunkach zatrudnienia oraz wysokiemu wynagrodzeniu.

Zobacz także: Praca zdalna zmieniła polskie miasta na lepsze

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker