Uncategorized

Wydobycie litu będzie wzrastać. Energia geotermalna może zmienić sposób jego pozyskiwania

Lit jest podstawowym pierwiastkiem znajdującym szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie. Oprócz wykorzystania w branży elektronicznej stosuje się go również w motoryzacji. Rośnie popyt na pierwiastek, pojawiają się również alternatywne technologie pozwalające na bardziej etyczne oraz wydajniejsze wydobycie litu. 

Wydobycie litu z zastosowaniem energii geotermalnej

Obecnie lit wydobywany jest na dwa sposoby. Po pierwsze w kopalniach odkrywkowych lub w solniskach. W południowo-zachodniej Anglii trwają prace nad alternatywną metodą pozyskiwania pierwiastka. Za projekt odpowiada Geothermal Engineering Ltd, przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwoju i eksploatacji projektów geotermalnych. Spółka joint venture o nazwie GeoCubed powstała wskutek partnerstwa angielskiej firmy z Cornish Lithium.

Ogólnym celem jest wybudowanie komercyjnej elektrowni w ramach projektu GEL United Downs Deep Geothermal Power Project. W Kornwalii znajdują się ogromne zasoby granitowych skał o wysokiej zawartości litu. Woda termalna wchłania więcej litu, jednak największym wyzwaniem pozostaje opracowanie stałego materiału, który wiąże się tylko z litem. Projekt w Kornwalii koncentruje się na bezpośrednim wydobyciu litu, czyli DLE.

Zobacz także: Toyota zbuduje w USA fabrykę baterii o wartości 1,3 mld USD

Celem jest wykazanie, że wodorotlenek litu, kluczowy składnik akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych, może być wytwarzany w Kornwalii z naturalnie występującej wody geotermalnej o zerowym śladzie węglowym.

Pilotażowy zakład GeoCubed o wartości 5,46 miliona dolarów skoncentruje się na szeregu technologii bezpośredniej ekstrakcji litu.

Zobacz także: Cena niklu najwyższa od dekady! Prognozowany dalszy wzrost

Rosnący popyt na lit jako kluczowy element zielonej transformacji

Wyzwaniem dla nowej technologii będzie skalowanie wydobycia i osiągniecie pełnej zdolności produkcyjnej, która zaspokoi potrzeby rynku. Jednakże komercjalizacja nowych sposobów wydobywania litu jest kluczowa nie tylko ze względów geopolitycznych, ale również ekologicznych. Julia Poliscanova, starszy dyrektor ds. e-mobilności w Transport & Environment, powiedziała CNBC, lit, który będzie używany w 2030 roku, nie został jeszcze wydobyty. Wobec tego konieczne jest poszukiwanie alternatywnych metod.

Jednak zarówno górnictwo odkrywkowe, jak i metoda solnisk są destrukcyjne dla środowiska. W obszarach dotkniętych suszą wydobycie litu przemysłowe może prowadzić do zniszczenia gruntów, potencjalnego skażenia i wysokiego zużycia wody. Z tej przyczyny z metodą zakładającą wykorzystanie źródeł geotermalnych wiązane są bardzo duże nadzieje.

Zobacz także: Protesty w Serbii – obywatele sprzeciwiają się planom wydobywania litu

Pierwiastek jest niezbędnym elementem zielonej transformacji. Wydobycie litu coraz częściej przybiera formę niekonwencjonalną. Wokół odkrywkowych kopalni pojawia się sporo kontrowersji. Poruszane są przede wszystkim kwestie etyczne, takie jak praca dzieci. Dlatego tak duże nadzieje związane są z wydobycie litu w sposób bardziej zrównoważony. Obiekt wykorzystujący wody geotermalne do wydobycia zostanie oddany do użytku do końca marca. W niedługim czasie mają ruszyć również prace dotyczące opracowania metod skalowania wydobycia.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker