Nieruchomości

Nowa siedziba PKO BP. Bank wynajmie wieżowiec SKYSAWA

PKO BP przeniesie swoją siedzibę z ulicy Puławskiej

PKO Bank Polski podpisał umowę z Polskim Holdingiem Nieruchomości (PHN) na wynajem biurowca SKYSAWA, do którego przeniesie on swoją centralę. Nowa siedziba PKO BP będzie znajdować się w wieżowcu o powierzchni ok. 34,5 tys. m kw. na ulicy Świętokrzyskiej 36. Do niej przeniosą się zarówno pracownicy centrali banku, jak i spółek z Grupy Kapitałowej. 

Nowa siedziba PKO BP w warszawskim wieżowcu SKYSAWA

Jak informuje PKO BP w swoim najnowszym komunikacie prasowym, udało mu się podpisać z umowę z PHN na wynajem biurowca SKYSAWA przy ul. Świętokrzyskiej 36 i zagwarantować prawo do jego pierwokupu. Bank zamierza przenieść tam swoją centralę, która obecnie znajduje się na Puławskiej 15 w Warszawie. Co warto zaznaczyć, decyzja o najmie wpisuje się w długoterminową strategię banku, gdyż w ostatnich latach zaczął on rezygnować z własnych budynków na rzecz wynajmu nieruchomości. 

Nowa siedziba PKO BP będzie znajdować się w jednym z pierwszych budynków w Polsce, połączonych bezpośrednio z metrem. Pracownicy tego banku będą mogli udać się na stacje metra Rondo ONZ, bez konieczności wychodzenia na ulicę. Do tego biurowiec ten otrzymał certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding. Oznacza to, że został on zbudowany tak, aby wywierać jedynie ograniczony wpływ na środowisko naturalne.

Zobacz także: Będzie kryptowaluta od PKO BP (PLCOIN)? Zaskakujący ruch banku

Ponadto, sam budynek może robić wrażenie pod względem rozmiarów. Wieżowiec ma powierzchnię wynoszącą około 34,5 tys. m kw. i składa się z dwóch części, z wieży o wysokości 155 metrów oraz 40 kondygnacji naziemnych. 

Co interesujące bank już kiedyś posiadał tam swoją centralę, jednakże było to przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wtedy to gmach, w którym mieściła się główna siedziba PKO BP, znajdował się na zbiegu ulic Jasnej i Świętokrzyskiej, a jego powierzchnia przez całe dwudziestolecie międzywojenne się rozrastała. Jednakże, podczas wojny budynek ten został zniszczony. Następną własną siedzibę PKO zbudowano dopiero w 1998 roku przy ul. Puławskiej 15.

Dlaczego PKO BP przenosi swoją centralę?

Autorzy komunikatu prasowego zaznaczają, że zmiana siedziby PKO BP jest silnie związana z centralizacją banku oraz jego transformacją. Jak stwierdził Wojciech Iwanicki, Wiceprezes Zarządu Banku:

Dążymy także do większego skupienia jednostek centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni biurowych dla banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces. Ważnym argumentem przemawiającym za dostosowaniem przestrzeni biurowych jest także postępująca centralizacja zadań oraz transformacja, którą bank będzie kontynuował w następnych latach.

Transformacja, jaką obecnie przechodzi bank, jest powiązana z upowszechnieniem się modelu pracy hybrydowej i hybrydowego modelu obsługi klientów. Jak zaznaczają pracownicy biura prasowego banku, nowa siedziba PKO BP zostanie zaaranżowana w taki sposób, aby we wspomnianym modelu pracy wykonywano obowiązki jak najefektywniej.

PKO BP stał się 100. największym bankiem świata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker