Polska

ZPP: T-Mobile zapłaciło 31 tys. zł podatku CIT przy przychodach sięgających 43 mld zł!

Przedsiębiorstwo telekomunikacyjne T-Mobile wzywa ZPP do zapłaty 1 mln zł zadośćuczynienia za podanie informacji dotyczących wysokości zapłaconego przez spółkę podatku CIT. 

Wysokość podatku CIT płaconego przez T-Mobile budzi kontrowersje

W listopadzie ubiegłego roku ZPP opublikował raport pt. „Księga wstydu Ministerstwa Finansów – dyskryminacja podatkowa polskich firm”. W opracowaniu zawarto dane finansowe podatkowe wybranych firm zestawionych sektorowo. Finanse analizowano pod kątem wysokości uiszczanego podatku dochodowego w odniesieniu do osiągniętego przychodu. W raporcie Związek Pracodawców i Przedsiębiorców podał, że przedsiębiorstwo T-Mobile w latach 2016–2020 zapłaciło w Polsce niecałe 31 tysięcy złotych podatku CIT przy przychodach sięgających ponad 43 miliardów złotych. Co więcej, w analogicznym okresie spółka otrzymała również pomoc publiczną o wartości ponad 800 tysięcy złotych, dwadzieścia pięć razy więcej, niż zapłacony przez nią podatek.

ZPP zwrócił również uwagę na fakt, że pracujący Polacy płacą podatki w wysokości porównywalnej do niektórych firm zagranicznych o wielomiliardowych obrotach. W 2020 roku T-Mobile zapłaciło 10 430 zł podatku CIT przy przychodach wynoszących 9 mld zł. Jak podaje Związek, gospodarstwo domowe dwóch osób otrzymujących średnią pensję zapłaciło w 2020 roku ok. 8 000 zł podatku PIT. Ta asymetria obnaża słabości polskiego systemu podatkowego.

ZPP ujawnia szczegóły dot. podatku płaconego przez T-Mobile

ZPP publikując te informacje, opierał się na oficjalnych ogólnodostępnych źródłach. Jednak przedsiębiorstwo T-Mobile zażądało zadośćuczynienia od Związku w wysokości 1 mln złotych, usunięcia wzmianek o spółce z raportu i opublikowania oficjalnych przeprosin. W odpowiedzi na żądania firmy ZPP zorganizował konferencję prasową, na którą został zaproszony również Andreas Maierhofer, Prezes T-Mobile Polska, który jednak nie zjawił się na spotkaniu.

Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP, w odpowiedzi na żądania T-Mobile, powiedział:

Nasz raport pokazał, że polski system podatkowy jest skrajnie niesprawiedliwy: umożliwia największym firmom legalne płacenie podatku w minimalnej wysokości, bezwzględnie obciąża natomiast MŚP i osoby pracujące.

Zobacz także: Polacy chcą, aby podatki dla zagranicznych firm były wyższe

Dodał również, że:

Podkreślanie tego faktu oczywiście nie jest w smak części firm, które na tle branżowej konkurencji płacą zadziwiająco niski podatek. Pismo od T-Mobile traktujemy jednoznacznie jako próbę szantażu i zamknięcia nam ust. Mam jednak złą wiadomość: ZPP w dalszym ciągu będzie walczył o wprowadzenie jasnych, sprawiedliwych i równych reguł podatkowych uniemożliwiających agresywną optymalizację. Żadne wezwania do zapłaty milionowych sum nas przed tym nie powstrzymają.

Zobacz także: Podatki są siłą napędową pieniądza i dlatego powinny być mądre

Podczas konferencji zarząd ZPP przyznał, że interpretuje działania T-Mobile jako próbę zastraszenia. Podkreślono również, że działania podjęte przez niemieckie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne nie wpłyną na działalność Związku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker