Polska

Liczba osób w wieku emerytalnym urosła w ciągu 10 lat o 28%!

Liczba emerytów w Polsce stale rośnie. Mimo że zwiększa się liczba pracujących osób w wieku emerytalnym, to dynamiczny wzrost Polaków z prawami do emerytury niweluje ten pozytywny dla finansów państwa trend.

Główny Urząd statystyczny opublikował pierwsze dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Z danych tych wynika, że populacja Polski skurczyła się o 0,9%. Liczba osób w wieku poprodukcyjnym uległa jednak zwiększeniu.

Ile mamy w Polsce osób w wieku emerytalnym?

Podczas poprzedniego Narodowego Spisu w 2011 roku, osoby w wieku poprodukcyjnym (kobiety po 60 rż. i mężczyźni po 65 rż.) stanowiły 16,9% populacji. W ciągu 10 lat ten wskaźnik wzrósł aż o 4 pp. i osoby w wieku emerytalnym stanowią obecnie 21,8% populacji Polski. Zmalał za to odsetek osób w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym. Osoby w wieku produkcyjnym (18-59/64 lata) stanowiły w 2011 roku 64,4%. W 2021 roku było to już 60,0%. Ubywa też osób przed 18 rż. Dekadę temu stanowiły one 18,7%. Po 10 latach odsetek spadł do 18,2%.

Jeżeli chodzi o bezwzględne liczby, to liczba osób w wieku przedprodukcyjnym spadła o 3,4%. Z kolei populacja Polaków w wieku produkcyjnym skurczyła się aż o 7,7%. Wzrosła za to liczba osób w wieku poprodukcyjnym. I to aż o 28%!

Liczba emerytów w Polsce rośnie

Liczba emerytów w Polsce stale rośnie. W 2011 roku, według danych ZUS było w Polsce 7414,2 tys. emerytów i rencistów. W grudniu 2020 roku ich liczba wyniosła 7868,0 tys. Trend nieco odwróciła pandemia COVID-19, wskutek której zmarło tysiące starszych osób. Nadwyżkowa śmiertelność od początku pandemii przekroczyła już 200 tys. To spowodowało, że według najnowszych dostępnych danych ZUS, liczba emerytów w Polsce wynosi 7839,2 tys. To o blisko 20 tys. mniej niż rok wcześniej.

Coraz większa liczba emerytów w Polsce to poważny problem społeczny i gospodarczy. Najważniejszym czynnikiem jest względny koszt emerytur. Gdy coraz mniej osób pracuje na coraz większą grupę emerytów, to naturalną konsekwencją jest zmniejszenie świadczeń lub podwyżka składek i opodatkowania. Oznacza to także olbrzymie braki na rynku pracy. Brakuje obecnie tysięcy rąk do pracy, a problem ten mimo dużej imigracji zarobkowej z Ukrainy, stale się pogłębia.

Jest jednak jeden trend, który można określić mianem pozytywnego. Jest to coraz większa liczba osób w wieku poprodukcyjnym, która nadal pracują. Jak zauważył Mateusz Walewski, Główny Ekonomista BGK, obecnie pracuje o 70% więcej osób po 65 roku życia niż w 2011 roku. Wtedy ich liczba wynosiła 240 tys. Dziś to ponad 400 tys. Polaków. Przedstawia to poniższy wykres autorstwa tegoż ekonomisty. Walewski zauważa, że stopa zatrudnienia osób w wieku emerytalnym, jest w Polsce przeciętna i wyniosła w 2020 roku 5,7%, czyli tyle ile średnia UE. To mniej niż w Czechach (6,9%), czy Rumunii (6,8%) i Estonia (13,7%). Jet to jednak lepszy rezultat niż Węgrzech (4,4%) i Słowacji (4,5%).

Liczba pracujących osób w wieku +65

Dzięki temu efektywny wiek emerytalny w Polsce rośnie. Wynosi on blisko 63 lata dla mężczyzn i niecałe 61 lat dla kobiet. To znacznie lepszy rezultat niż jeszcze W 2006 roku, ale znacznie gorszy niż w latach 70′ i 80′ ubiegłego wieku. Efektywny wiek emerytalny w ciągu ostatnich 50 lat przedstawia poniższy wykres.
Efektywny wiek emerytalny
Na podstawie danych OECD
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker