GospodarkaNews

Gospodarka Birmy będzie rosła bardzo wolno. Winny zamach stanu

Pojutrze minie rok od dnia, w którym w Birmie doszło do zamachu stanu, na którego skutek objęło tam władzę wojsko. Od tamtego czasu gospodarka Birmy jest w kryzysie. Co więcej, z prognoz Banku Światowego wynika, że w bieżącym roku wzrost gospodarczy będzie tam stosunkowo niski.

Gospodarka Birmy jest w kryzysie. Winny zamach stanu

1 lutego 2021 roku w Birmie wojsko rozpoczęło zamach stanu. Aresztowało ono tamtejszego premiera i prezydenta oraz najważniejszych przedstawicieli demokratycznych partii. Po tym wojskowi zaczęli utrudniać obywatelom tego kraju dostęp do informacji i zajęli najważniejsze urzędy w państwie. W taki oto sposób Min Aung Hlaing, głównodowodzący Sił Zbrojnych Mjanmy, zdobył władzę w kraju liczącym ponad 54 miliony mieszkańców. 

Zobacz także: Gospodarka Syrii jest w ruinie. PKB kraju spadł o 60%

Zamach stanu nie tylko doprowadził do obalenia demokracji w Birmie, ale również do znacznego pogorszenia się tamtejszej sytuacji gospodarczej. Na państwo to nałożono stosunkowo dużo sankcji, a wielu inwestorów zaniepokojonych sytuacją polityczną, postanowiło opuścić ten kraj najszybciej, jak się tylko da. Do to kryzys gospodarczy został zaostrzony przez znaczne osłabienie się kyata, tamtejszej waluty, do dolara. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jeszcze w styczniu przed zamachem stanu, aby kupić jednego dolara, trzeba było mieć około 1330 kyatów. Z kolei w zeszłorocznym listopadzie trzeba było za niego zapłacić już o prawie 50 proc. kyatów więcej. Choć warto zaznaczyć, że według junty wojskowej za kryzys odpowiadają sabotażyści, wpierani przez zagranicę. 

kurs kyata do dolaraŹródło: Xe Currency Converter

Według Banku Światowego wzrost gospodarczy w Birmie wyniesie 1 proc.

Opisana sytuacja oraz rozpowszechnienia się nowego wariantu koronawirusa spowodowały, że Bank Światowym obniżył prognozy gospodarcze dla Birmy. Według organizacji gospodarka tego państwa od zeszłorocznego września do tego, który będzie miał miejsce w 2022 roku, urośnie o jedynie 1 proc. Choć, jak zauważają przedstawiciele Banku Światowego przewidywanie wzrostu PKB Birmy jest trudne ze względu na wiele czynników. Stwierdzili oni, że:

Sytuacja gospodarcza w Birmie w najbliższym czasie będzie zależeć od rozwoju pandemii i skutków konfliktu, a także od stopnia, w jakim utrzymają się ograniczenia w wymianie walut i w sektorze finansowym, jak również od utrzymania się zakłóceń w innych kluczowych usługach takich jak logistyka i łączność cyfrowa. 

Choć według junty sytuacja gospodarcza w Birmie stabilizuje się, a PKB niedługo zacznie szybko rosnąć. Jak informuje agencja prasowa Reuters, w czwartek wojskowi przekazali do publicznej wiadomości, że zatwierdzili już zagraniczne inwestycje o wartości 3,8 mld dolarów. 

Birma: nieoficjalny rząd wykorzysta kryptowaluty, aby obalić juntę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker