Finanse

Salwador: MFW wzywa władze do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego

Rada Wykonawcza MFW zakończyła konsultacje dotyczące gospodarki Salwadoru. Poza opisem obecnej sytuacji makroekonomicznej oraz perspektyw wskaźników gospodarczych (wzrost PKB, inflacja, poziom długu publicznego) znalazły się także zalecenia. W jednym z nich MFW stwierdza, że Bitcoin jako nowy środek płatniczy powinien zostać wycofany.

Salwador, czyli kraj Bitcoina

Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który przyjął BTC jako w pełni legalny środek płatniczy. Stało się to we wrześniu ubiegłego roku. W związku z tym prezydent Salwadoru Nayib Bukele w dwóch transzach zakupił 400 BTC wartych wówczas ok. 21 mln dolarów. Następnie kryptowaluty trafiły do obywateli o równowartości 30 dolarów dla każdego. Aby zapłacić za dany produkt, wystarczy kod QR na telefonie potwierdzający posiadanie tego cyfrowego środka płatniczego.

Zobacz także: Prezydent Salwadoru próbuje budować potęgę na kryptowalucie

Według ekspertów prezydent Salwadoru podjął taką decyzję, aby transfer miliardów dolarów zarobionych za granicą stał się bardziej efektywny. Ponadto używanie BTC pozwala rządowi oraz obywatelom przeprowadzać transakcje bardziej zdecentralizowaną drogą. Co jednak kryje się pod pojęciem bardziej efektywnego transferu pieniędzy zarobionych za granicą?

Mianowicie, jak argumentuje sam rząd Salwadoru, poprzez BTC Salwadorczycy mają możliwość korzystania z usług bankowych, przez co łącznie zaoszczędzą 400 mln dolarów na opłatach za przekazy pieniężne, które są wysyłane z zagranicy. Jak wynika jednak z badań ankietowych, większość mieszkańców tego kraju wciąż posługuje się tylko i wyłącznie dolarami amerykańskimi jako środkiem płatniczym. Niemniej jednak Bitcoin jako środek płatniczy ma pobudzić wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. Takie są założenia rządu.

Zobacz także: Nierówności kryptowalutowe – 0,01% inwestorów posiada 27% Bitcoinów

MFW: Bitcoin jako nowy środek płatniczy powinien być usunięty

W swoim oświadczeniu dotyczącym gospodarki Salwadoru Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wzywa do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego argumentując:

Przyjęcie kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego wiąże się z dużym ryzykiem dla integralności finansowej i rynkowej, stabilności finansowej i ochrony konsumentów. Może również tworzyć zobowiązania warunkowe – stwierdza Fundusz

Nie sposób nie zgodzić się z pracownikami MFW. Bitcoin jeszcze w listopadzie wart był prawie 68 tys. dolarów. Obecnie jego cena wynosi nieco ponad 38 tys. dolarów. To spadek o ok. 44 procent.

Zobacz także: Cena Bitcoina spada przez konflikt w Kazachstanie. Powód jest prosty

Dodatkowo MFW w oświadczeniu ostrzega, że przyjęcie kryptowaluty jako środka płatniczego wiąże się z trudnościami w uzyskaniu pożyczki od funduszu. Co ciekawe rząd Salwadoru oraz MFW od kilku miesięcy negocjują w sprawie potencjalnej pożyczki o wartości 1,3 mld dolarów.

Krugman o kryptowalutach: Widzę niepokojące podobieństwa z kredytami subprime

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker