GospodarkaNews

5-krotna podwyżka stóp w USA? Tego spodziewa się Goldman Sachs

Z najnowszych przewidywań analityków banku Goldman Sachs wynika, że Rezerwa Federalna podniesienie stopy procentowe pięć razy w ciągu bieżącego roku. Wcześniej spodziewali się oni, że podwyżka stóp w USA będzie miała miejsce 4 razy. Oczekiwania swoje zmienili na skutek słów przewodniczącego Fedu, który ostatnio zapowiedział, że Rezerwa Federalna znacznie zaostrzy politykę monetarną. 

Inflacja w USA szaleje, Rezerwa Federalna w końcu zaczyna działać

Ostatnimi czasami wzrost cen w Stanach Zjednoczonych bije rekordy. W grudniu inflacji CPI w USA wyniosła rok do rok 7 proc. Ostatni raz ceny rosły tak szybko na terenie tego kraju w połowie 1982 roku. Wtedy, w czerwcu, inflacja wyniosła 7,2 proc. Z danych amerykańskiego Biura Statystycznego Rynku Pracy wynika, że wzrosły ceny we wszystkich kategoriach. Jednakże stosunkowo najszybciej drożała energia. Indeks cen energii wzrósł aż o 29,3 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Zobacz także: Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku!

Co interesujące, mimo tego, że ceny rosły w Stanach Zjednoczonych w zaskakująco szybkim tempie, Rezerwa Federalna dalej utrzymywała stopy procentowe na historycznie niskim poziomie. Jednak w tym roku ma się to zmienić. Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej, zapowiedział, że w tym roku Fed rozpocznie walkę mające na celu okiełznać inflację. 

Na środowym posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego stwierdził on, że najprawdopodobniej w marcu dojdzie do pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA od ponad dwóch lat. Do tego potwierdził on, że w tym miesiącu Fed zakończy program skupu obligacji. 

5-krotna podwyżka stóp w USA? Tego spodziewa się Goldman Sachs

To właśnie słowa przewodniczącego Rezerwy Federalnej spowodowały, że Goldman Sachs zrewidował swoje przewidywania odnośnie podwyżek stóp procentowych. Jak zaznaczyli ekonomiści banku:

Komentarze przewodniczącego Powella dały jasno do zrozumienia, że kierownictwo Fed jest otwarte na bardziej agresywne tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Zobacz także: USA opublikują szczegółowe informacje na temat niedoboru chipów!

Według analityków banku 5-krotna podwyżka stóp w USA jest w tym roku najbardziej prawdopodobna. Ekonomiści oczekują, że Fed podniesie stopy procentowe w marcu i maju. Po czym znowu zrobi to w lipcu i wrześniu. Następnie przewidują oni, że Rezerwa Federalna zwolni tempo i po raz kolejny podniesie je dopiero w grudniu.

Co warto zaznaczyć, Goldman Sachs przewiduje, że każda podwyżka stóp w USA będzie stosunkowo łagodna. Pod koniec roku główna stopa procentowa w USA ma wynieść jedynie około 1,25-1,5 proc. Ponadto ekonomiści Goldman Sachs przekazali, że nadal oczekują trzech podwyżek w 2023 roku i podwyższenia przez Fed wspomnianej stopy do 2,5-2,75 proc. do końca następnego roku.

Inflacja w USA jest tak wysoka, że realne dochody Amerykanów spadają

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker