Polska

Fundacja ORLEN wspiera jednostki strażackie w edukacji młodzieży

Fundacja ORLEN już 20 lat wspiera jednostki strażackie w ich codziennej pracy skupionej na zwiększeniu bezpieczeństwa publicznego. Przez ten okres, ponad 1700 jednostek z całej Polski otrzymało 19 milionów złotych na zakup sprzętu niezbędnego do niesienia pomocy potrzebującym. Tym razem Fundacja przygotowała inicjatywę, która wesprze również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze działające przy Ochotniczych jednostkach Straży Pożarnej. Rezultatem tego projektu jest stworzenie edukacyjnej gry planszowej, pt. Próba Ognia, która pozwoli druhnom i druhom na jeszcze efektywniejszą pracę z młodzieżą.

Działania z zakresu zwiększania bezpieczeństwa publicznego, prowadzone przez Ochotnicze jednostki Straży Pożarnej, to zaledwie część ich wkładu w rozwój lokalnych społeczności. Na uwagę zasługuje również ich zaangażowanie w edukację dzieci i młodzieży. Poprzez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze druhny i druhowie dbają o rozwój najmłodszych, uczą ich odpowiedzialności, współpracy, ale też zdrowej rywalizacji. Działania z tego zakresu są również szansą na wykształcenie przyszłej kadry strażackiej, która będzie świadczyć o sile jednostki oraz całej lokalnej społeczności. Fundacja postanowiła wesprzeć druhny i druhów w ich realizacji, poprzez stworzenie edukacyjnej gry planszowej. Jest ona rezultatem wielu analiz, miesięcy intensywnej pracy, ale przede wszystkim licznych konsultacji z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w całej Polsce.

Podczas rozgrywki, uczestnicy podzielą się na dwie drużyny. Pierwsza wcieli się w rolę strażaków, których zadaniem jest uratowanie przedstawionej w grze miejscowości przed niszczycielskimi skutkami żywiołów. Wymaga to od graczy znajomości zasad pożarniczych, współpracy oraz podejmowania dobrych decyzji pod presją czasu. Wyzwanie nie będzie łatwe, jako że żywiołem, z którym zmierzą się strażacy pokieruje druga drużyna. Dostanie ona szeroki wachlarz zagrywek, którymi postara się zaskoczyć przeciwników i doprowadzić do ich porażki. Fundacja ORLEN przygotowała trzy unikalne scenariusze rozgrywki. W pierwszej historii, będącej wprowadzeniem do gry, uczestnicy zmierzą się z silnymi wiatrami. Doprowadzą one do uszkodzenia elektrowni słonecznej zlokalizowanej na terenie miejscowości. Jest to jednak tylko zapowiedź dalszych wyzwań, które czekają na graczy w ramach dwóch kolejnych scenariuszy – walki z pożarem niszczącym miejscowość oraz przeciwdziałaniem skutkom powodzi, po przerwaniu zapory na okolicznej rzece.

Do tej pory gra planszowa została przekazana do ponad 140 Ochotniczych jednostek Straży Pożarnej, które wykazują się największym zaangażowaniem w edukację młodzieży. Nie oznacza to jednak, że inne jednostki nie będą miały możliwości pozyskania swojego egzemplarza gry planszowej. Będzie można ją otrzymać, jako nagrody w konkursach, które zorganizuje Fundacja.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker